Altınbaş, Kasım, 2017

Adınız ve Soyadınız: 
Muratcan Köksal
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Meme Kanseri farkındalığı için ilk önce okulumuzda Prof.Dr.Hasan Karanlık (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi) tarafından yapılan sertifikalı eğitimi düzenledik. Ardından İncirli Caddesi üzerinde ve Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü içerisinde gerekli bilgilendirmeleri halka ve öğrencilere ulaştırdık. Diyabet için ise gerekli ekipmanları temin edemediğimizden afişler ve panolar aracılığı ve sosyal medya üzerinden bilgilendirmeleri yaptık.
Ay: 
Kasım
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
0536 995 42 72
E-posta adresiniz: 
muratcan.koksal@ogr.altinbas.edu.tr
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
Meme Kanseri farkındalığı ve sertifikalı eğitim, diyabet farkındalığı.
Yerel Birliğiniz: 
Altınbaş TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
1 Kasım 2017 ,133 katılımcı Meme kanseri ile ilgili eğitim , Konuşmacı: Prof .Dr Hasan Karanlık , Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü 2 Kasım 2017 , 270 katılımcı Meme Kanseri Farkındalığı, Bakırköy İncirli Caddesi Üzeri ve Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü 14 Kasım Dünya Diyabet Günü afişler ve sosyal medya aracılığı ile bilgilendirme.
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Türkiyede en çok rastlanan kanser türlerinden biri olan Meme kanseri hakkında insanları bilinçlendirmek , kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgi vermek ve erken teşhisin ne kadar önemli olduğu konusunda bilgi vermeyi amaçladık. Her ne kadar saha çalışması yapamamış olsakta dünya diyabet gününde de en azından sosyal medya ve afişlerle kısa ve öz biçimde önemli noktalara değinerek diyabet belirtileri ve bu hastalık hakkında bilinmesi gereken konulara değindik.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Diyabet Bilgilendirme : Bilgilendirmemiz sosyal medya ve afiş üzerinden olduğundan tam bir sayı veremeyeceğiz. Meme Kanseri farkındalık etkinliğimizde 23-65 yaş arası , bu etkinlikte meme kanserinin erkeklerde görüldüğü bilgisini çoğu erkek bilmediğinden dolayı hedef kitlemizi genellikle kadınlar üzerinde tutmadık hem kadınlara hemde ulaşabildiğimiz kadar erkeğe ulaşmaya çalıştık. 403 katılımcı
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Meme kanseri için broşür , afiş , eğitime katılanlar için sertifika , balonlar , kurdeleler ve diğer süslemeler için gerekli olan bütçeyi Okulun Tıp Kulübünün bize sponsor olması ile karşıladık. Diyabet için ise Altınbaş TÖB bütçesinden yararlanarak gerekli afişler basıldı.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Altınbaş Üniversitesi Tıp Kulübü - 10 Prof.Dr Hasan Karanlık Tıp Eğitimi Direktörü : Mehmet Burak Öztaş ve asistanları 0545 623 66 08
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Hayır
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Üniversitemizin SKS sine etkinlik ile ilgili başvuruyu Tıp Kulübü ile yaptık. Gerekli izin işlemlerini hallettiler.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
1 Kasım 2017 ,133 katılımcı Meme kanseri ile ilgili eğitim , Konuşmacı: Prof .Dr Hasan Karanlık , Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü. Etkinliğe katılan 133 kişiyede sertifika basıldı. Kendi kendine tedavi , meme kanseriyle ilgili detaylı bilgi ve ülkemizle ilgili güncel veriler ile eğitimi tamamladık. 2 Kasım 2017 , 270 katılımcı Meme Kanseri Farkındalığı, Bakırköy İncirli Caddesi Üzeri ve Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsü. Farkındalık kapsamında insanlara broşürler dağıttık. Gerekli bilgilendirmeleri sahaya çıkıp verdik. Elde edilen önemli sonuçlardan biride erkeklerin meme kanseri konusunda daha bilgiye muhtaç olmasıdır. Konuştuğumuz her 11 erkekten sadece 1 i meme kanseri ile ilgili bilgilere kısmen sahipti.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Etkinlik sırasında insanların ilgisini çekmek gerçektende zorluydu. Bunun için süslemeler kullandık çocuklara balonlar dağıttık. Bazıları sadece süslemelere bakmaya gelmişlerdi ama ekibimiz bu kişilerede zorda olsa bilgi vermeyi başardı. Bundan sonraki etkinliklerde görselliğe biraz daha önem verip daha büyük ilgi toplayacağız.Topladığımız bu ilgi ile daha çok insana ulaşıp daha çok kişi bilinçlendireceğiz.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
-
Gelecek ay için planlananlar:: 
Diğer kollarla birlikte toplantı verip; assistanların ve diğer direktörlerin görüşlerinide göz önünde bulundurarak etkinlik yapmayı planlıyoruz. Bütçe ile ilgili bazı sıkıntılarımız olduğundan bunları çözümleyip etkinliklere olabildiğince çabuk başlamayı planlıyoruz.
Özeleştiri:: 
İnsanların sahadayken ilgisini çekmeninin zor olduğu bir bölgede çalışmalarımızı yapıyoruz. Bakırköyde insanlar artık sokaklarda kameralar ve broşürler görmekten sıkılmışlar. Bunun için daha yaratıcı fikirler ile insanları geçmek ve onları bilgilendirmeye çalışmak amacıyla kendimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Kişisel Mesajım: Turuncu ailem her ne kadar aranıza kısa bir süre önce katılmış olsamda çok mutlu olduğumu söylemek isterim. İnsanlara ulaşmak ve onları bilinçlendirmenin verdiği bu duygu ben ve assistanlarım için hem yeni hemde neşe vericiydi. Bu görevin sorumluluklarını yerine getirmek için elimizden geldiğince çalıştığımıza inancınız tam olsun buradan hepinize sevgiler...
Eklemek istedikleriniz:: 
Üniversite içinde diğer kollarında yürüttüğü etkinliklere yardım sağladığımızı belirtmek isterim. Ne kadar insana ulaşabilirsek ve onları ne kadar çok bilinçlendirirsek bizde o kadar mutlu oluruz.