Ankara TÖB , Aralık , 2018

Adınız ve Soyadınız: 
Necati Yüksel
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
1. Kontrolümdesin Şekerim ( Diyabet Farkındalık Etkinliği) 2. Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması
Ay: 
Aralık
Yıl: 
2018
Telefon Numaranız: 
05375012414
E-posta adresiniz: 
nctyksll@gmail.com
Yerel Birliğiniz: 
Ankara TÖB
Bu ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz etkinliklerin bilgileri: 
1.Kontrolümdesin Şekerim/ Ankamall Avm/ 07.12.2018/ 54 gönüllü / 54 kişi 2.Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması/ Cepa Avm / 15.12.2018 / 34 gönüllü / 34 kişi
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
1.Kontrolumdesin Şekerim : Amacımız insanlara diyabetin ne kadar yaygın ve aslında bize yakın olduğunu hatırlatmak, semptomlari hakknda bilgilendirmek,tedbir olarak diyet ve egzersizlerini düzenlemek ve kontrolü aksatmamayı vurgulamaktı. 2.Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
1.Kontrolümdesin Şekerim : Herkese hitap eden bir çalışma olmakla beraber saha sırasında tek kriter olarak en risk altındaki yaş grubu olduğu için orta yaş üstü gruba yöneldik. 2.Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması : Meme kısmı için büyük oranla kadınlara prostat kanseri içinse tamamen erkeklere hitap ettik. Tüm yaş gruplarına hitap etmemize karşın ilk önceliğimiz yine orta yaş üstü oldu.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
1.Kontrolumdesin Şekerim : Strip , lanset , eldiven , glukometre , alkol , pamuk. Yerelimize ait glukometreler vardı. Diğer malzemeler de yaklaşık 300 adet hazır vardı. Bir o kadar da kendi bütçemizle alıp kullandık. 2.Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması : Sahada kendi hazırladığımız çerçeveleri ve SCORA'ya ait bilgilendirme broşürlerini kullandık. Kulüp odamızda bu broşürlerden vardı.
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
Hayır
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
1.Kontrolumdesin Şekerim : izin işlemleri inanılmaz zorlu bir süreçti uzun mailleşmeler sonucu TurkMsic adına ilettiğim resmi dilekçe ile çözüme ulaştı. Çok güzel bir stant aldık tüm çabama değdi. 2.Meme ve Prostat Kanseri Farkındalığı Saha Çalışması : Yine izin işlemleri çok uzun sürdü Avm yönetimiyle birebir iletişim kurduk birkaç defa ve sonunda bir stant ayarladılar bize.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Etkinlikler sonucunda hem diyabet hem de meme ve prostat kanserleri hakkında farkındalığı artırmak için çok fazla insana ulaşabildik. Hepsiyle hem keyifli hem bilgilendirici sohbetler ettik. Saha çalışmaları da gönüllülerimiz tarafından büyük ilgiyle karşılandı ve bundan sonra hiçbir saha çalışmasını kaçırmayacakları yönünde geri dönüşler aldım.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
1.Kontrolumdesin Şekerim sırasında striplerimiz son saatimize yetişmedi ve gönüllülerimizle birlikte para toplayarak avm eczanesinden temin ettik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
-
Gelecek ay için planlananlar:: 
Gelecek ay hem sınav dönemi hem de sömestr tatili sebebiyle neredeyse tamamen kapalı olduğu için şubatta yapacağım etkinliklerimin izin ve katılımcılarını netleştirerek değerlendirmeyi düşünüyorum.
Özeleştiri:: 
Kontrolumdesin Şekerim materyal temini için mutlaka güçlü bir dış paydaşla (örn. sağlık bakanlığı) iletişime geçmeliydim. Materyallerimiz daha çok olsaydı daha etkili bir saha çalışması yapabilirdik.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Çalışmalarında kolaylıklar diliyorum...