ANKARA TÖB, EYLÜL, 2017

×

Hata mesajı

Deprecated function: _menu_load_objects() (/home/egemense/public_html/includes/menu.inc dosyasının 579 satırı) içinde The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls.
Adınız ve Soyadınız: 
Oğulcan TUNCEL
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü için iki basamaklı bir etkinlik yapmanın daha uygun olacağını yönetim kurulumla fikir birliğine vararak karar verdik. İlk hafta boyunca(11eylülden itibaren)açık olan tanıtım standımızda etkinliklere devam ettik. Okul tanıtımında konferans salonunda kulübümüzü temsil edip ardından standımızda tanıtım toplantımızın duyurusunu yapmak için gönüllülerimizin isim-soyisim-dönem ve telefon numaralarını kaydettik ve sordukları sorularını cevapladık. 13Ekim çarşamba günü standımıza uğrayan büyük bir çoğunluğu birinci sınıf olan gönüllülerimize Alzheimer hakkında 5soruluk bir mini test uyguladık. Bu test etkinliğin ilk ayağını oluşturdu. Kurultay dönüşünde de öncelikle bu mini testin sonuçlarını analiz edip nöroloji anabilim dalından Ayşe Petek Bingöl hocamızla görüştüm. Test sonuçlarını paylaştım ve bir hafta sonrasında yapmak istediğim etkinliğin 2.ayağı hakkında istişarelerde bulundum. 28Eylül günü de tanıtım toplantımızı yapıp üye kayıtlarımızı alıp bu üyelerimizle her çalışma koluna özel whatsapp grupları oluşturduk.
Ay: 
Eylül
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
+905063471470
E-posta adresiniz: 
ogulcan.tuncel@hotmail.com
Ay içerisinde hedeflenenler: 
1-21 Eylül Dünya Alzheimer Günü için farkındalık temalı bilgilendirici bir eğitim yapmak. 2-Yerel birlik olarak tanıtım toplantısı düzenlemek.
Yerel Birliğiniz: 
Ankara TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
Etkinliğimin adi: Unutturma Beni Etkinlik 2 ayaktan oluştu. İlk ayağı bu ayda gerçekleşti. 100kişiye randomize bir şekilde ancak çoğunluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri şeklinde uygulandı. İsim bilgileri alınmadı. Tarih: 13Ekim 2017'de test uygulandı. 27Eylül 2017'de Doç.Dr Ayşe Petek BİNGÖL ile görüşmeye başladım.
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Etkinliğimin temel amacı Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratmak. Bu farkındalığı yaratırken preklinik öğrencilerine bazal bir bilgi donanımı sağlamak ve tıp fakültesindeki öğrencilerin bu hastalık üzerine bilgi düzeyini ölçmek.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Etkinlik randomize bir şekilde 100kişiye herhangi bir kişisel bilgileri alınmadan uygulandı ancak testi çözenlerin ezici çoğunluğunun birinci sınıf öğrencileri olduğunu söyleyebilirim.
Etkinlikler için yararlanılan materyalleriniz nelerdir? Materyallerinizi nasıl temin ettiniz?: 
Materyal desteğine ihtiyaç duymadım okul yakınındaki özel bir kırtasiyeden 50sayfa her sayfada 2test olmak üzere çıktı aldım kalemleri de kendim sağlayarak uygulanmasını sağladım.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Etkinliğin özellikle 2.ayağında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilimdalı'ndan Doç.Dr Ayşe Petek BİNGÖL'den destek aldım. Kendisi yüzyüze konuşmamızın daha iyi olacağını söyleyip kişisel bilgilerini telefon ve e-posta dahil paylasmadı. İbni Sina Hastahanesinin 03125082544 numaralı dahili hattının numarasından iletişime geçtik yüzyüze olmadığımız zamanlarda.
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Almadım.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Öncelikle yazdan kesinleştirdiğimiz etkinlik için yerel birliğimden izin aldım ve bilgi verdim. Etkinliğimin ilk basamağı bir izin gerektirmiyordu uygulanan test bir bilimsel proje,araştırma vb alanda kullanılmayacaktı. Eğitimi veren hocamızla konuştuktan sonraki gün okul sekreterliğinden okuldaki bir salonun 4 Ekim 2017 Saat:17.00 ile 19.00 arasında kullanılması için izin yazdım ve yazarken yerel birlik başkanım ve genel sekreterimiz yardımcı oldular.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
5soruluk mini testin sonuçlarına göre öğrencilerin yarısından çoğunun demans hakkında fikirleri olmadığını gördüm. Alzheimer hastalığının patolojisinde eksik ve yanlış bilgilerin olduğu da göze batan bir noktaydı. Ayrıca tedavi,korunma,engelleme kavramlarının öğrenciler arasında net olarak anlaşılamadığını gözlemledim. Etkinligin 2.ayağı için bu bilgiler yol gösterici oldu.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
En büyük zorluklardan biri dönem 3olmam ve okulun erken açılmasıydı. Bir diğeri de benim kişisel olarak Alzheimer hastalığında üzerine daha fazla araştırma yapmam gerekti. Hem tanıtım hem dersler hem kurultay süreci içerisinde biraz yoruldum. Planlı bir şekilde yaklaşarak ve yönetim kurulumun desteğiyle bu problemleri çözdüm.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Kurultay süreci hepimiz için ek bir sorumluluk ek bir görev demekti ve üzerine hızlı başlayan okul ve yakın sınav tarihleri zaman kontrolü açısından önemli bir deneyim yaşattı.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Ekim ayı içerisinde Unutturma Beni etkinliğinin 2.ayağı 4Ekim çarşamba gününe düşünüldü. 11Ekim'den hemen sonraki en yakin zamanda Üreme Sağlığı ve Cinsel Sağlık çalışma koluyla ortak Meme Kanseri etkinliği yapımı.
Özeleştiri:: 
Zaman planlamasını daha iyi yap. Yaz tatilini daha donanımlı geçir. Her şey için kontrol delisi olma daha esnek davranmaya da çalış.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Başta NPO-A Tuğçe GÜLTEPE'ye yaz okulundan beri hiç eksik etmediği ilgisi, motivasyonu ve emeği için teşekkür ediyorum. Hem takip etti hem fikirlerimi dinledi hem de poster yardımında bulundu. NPO-A Rıza ÖCAL'a ve NPO Beyza ARTAR'a da ilgileri destekleri mini teste yorumları açısından çok teşekkür ederim. Bu etkinlikteki en büyük motivasyon kaynağım ulusal takım oldu.
Eklemek istedikleriniz:: 
Hepimiz için verimli bir yıl olsun. Turuncunun enerjisiyle hem çok hem de kaliteli etkinlikler yapma fırsatını yakalayalım hepimiz.