Ankara Yıldırım Beyazıt, Aralık, 2017

Adınız ve Soyadınız: 
Meliha Ceren Erkul
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Organ Bağışı haftası içinde yapılan anket sonuçlarını içeren video hazırlığı, Organ Bağışı ile ilgili konferans ve bağış standı açılımı Tekrar Asistan alımı
Ay: 
Aralık
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
05344118575
E-posta adresiniz: 
mcerenerkul@gmail.com
Yerel Birliğiniz: 
Ankara Yıldırım Beyazıt TÖB
Bu ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz etkinliklerin bilgileri: 
Organ Bağışı Eğitimi ve Stand/Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesi/4-5 Aralık 2017/18 kişi
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Organ Bağışının ne olduğu, sürecin nasıl işlediği hakkındaki temel bilgileri öğrenmek, konu hakkındaki bilgi eksiklerimizi tamamlamak ve kafamızdaki soru işaretlerini gidermek adına okulumuzda yaptığımız anket verileri doğrultusunda hazırladığımız videonun izletildiği semineri Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Aslı Karagül'ün katılımıyla gerçekleştirdik. Ardından açtığımız standımızda 1.5 gün boyunca 57 bağış aldık ve broşür dağıtarak bilgilendirmeye devam ettik.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Tıp Fakültesi Öğrencileri, 18-25 yaş konferans 73 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi 57 bağış alındı
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Broşürler, formlar ve Organ Bağışı Donör Kartı Organ ve Doku Nakli Koordinatörü aracılığıyla temin edildi. Standda dağıtılan mandalina ve hazırlanan karton organlar ve çıktı alınan gazete haberleri, afişler yerel kasasından temin edildi.
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
- (Google Formlar aracılığıyla anket çalışması yapıldı)
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Amfi kullanma, afiş asma ve stand açma izni dekanlık ve bina koordinatörlüğünden alındı. Organ Bağışı alma Koordinatörlüğün yetkisi ile yapıldı.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Okulda yapılan anket sonuçlarını içeren bir videonun hazırlatılıp 4 Aralık'ta yapılan eğitimde izletilmesi, ardından Aslı Karagül'ün sunumuna geçilmesi, sürecin nasıl işlediği, hangi organların bağışlanabileceği, hangi durumlarda organ naklinin yapılabileceği gibi konular hakkında temel bilgilerin verilmesinin ardından soru cevap kısmına geçildi. Eğitimimizin ardından açtığımız standda 1.5 gün boyunca 57 bağış aldık, bu süreçte broşür dağıtarak bilgilendirmeye devam ettik.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Etkinliği yapmayı planladığımız tarihte (kasım ayı içerisinde) konuşmacımızın şehir dışında olması gerekmesi sebebiyle tarih değişikliği olması, yönetim-okul izinlerini kısa süre içerisinde halledip tarihi hemen sonraki haftaya ayarlayıp etkinliği gerçekleştirebildik. Stand sürecinde formlarımız bitti, hastanemiz yakın olduğu için gidip yenilerini aldık.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Organ Bağışı Haftasında sınavımız öncesi olması sebebiyle etkinliği ileriki bir tarihe planladık. Bu süreçte araya çok zaman geçti ve takımım da etkinlik hazırlık sürecinden uzaklaştı ve motivasyonları düştü. Ancak sınav geçince biraz daha toparlandık ve etkinliğin kendisi bize en çok enerji veren şey oldu. Yine de motivasyonları toplamak ve takımı bir arada tutmak adına etkinlik sonrası bir kutlama yemeğine gidip toparlandık. Ancak süreçte ve öncesinde birtakım istifalarımız oldu. Onlar için yerel olarak tekrardan başvuru açıp asistan aldık.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Oyuncak Ayı Hastanesi
Özeleştiri:: 
Planı ve izinleri erkenden halledilmiş olduğu ve araya sınav girdiği için ben de takımımla birlikte süreçten uzaklaştım ve motivasyonum bu ve başka sebeplerden düştü. Ancak etkinlikleri gerçekleştirmek bu işi neden yaptığımızı hatırlatıyor, onlar sayesinde yapmaya devam ediyoruz. Ama bu etkinlik hazırlığı sürecinde baya yoruldum. Pürüzsüz gittiğine ve olumlu dönütler aldığımıza memnunum.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Malesef Kış Kampı'na katılamayacağım ama takımımı katılması konusunda yüreklendireceğim. Sempozyumda görüşmek dileğiyle...