Bezmialem, Kasım, 2020

4- Adınız ve Soyadınız: 
Sinemnur Halilbeyoğlu
1- Yerel Birlik: 
Bezmialem TÖB
2- Ay: 
Kasım
3- Yıl: 
2020
5- E Posta Adresi: 
sinemhalilbeyoglu@gmail.com
6- Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Sağlık Okuryazarlığı projesi kapsamında Farmakoloji Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Ahmet Gökhan Akkan hocamız ile ''Antimikrobiyal Direnç: Savaşı Kaybediyor muyuz?'' adlı bir etkinlik düzenledik.Yanlış antibiyotik kullanımı, bununla mücadele yöntemleri gibi başlıkların ele alındığı etkinliğimizi 25 Kasım saat 18.00'da gerçekleştirdik. Instagram üzerinden yerel birlik hesabımızdan organ bağışı hakkında bilinmeyen ve yanlış bilinen doğruları içeren bir paylaşım yaptık.
7.1- Etkinliklerinizin amaç ve hedeflerini açıklayınız : 
Antimikrobiyal Direnç: Savaşı Kaybediyor muyuz? adlı etkinliğimizin amacı AMD'in önemini, yanlış antibiyotik kullanımının ne gibi sonuçlar doğurabileceğini ve bununla nasıl mücadele edeceğimizle ilgili farkındalık kazandırmak ve bilgi edinmektir. Toplumumuzda Antimikrobiyal direnç konusunda fazlasıyla bilgi eksiği olduğunu tespit ettik ve bu konuda özellikle biz tıp öğrencilerinin bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük. Umuyoruz ki etkinliğimize katılan tıp öğrencileri bu konuda kendi çevrelerine de bir farkındalık kazandırabilirler. 2- Organ bağışıyla ilgili doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve önyargıları kırabilmek adına bilgilendirici bir paylaşım yaptık. Herkes tarafından anlaşılır bir dil kullandığımızı düşündüğümüz paylaşımımızda organ bağışını kimler yapabilir, hangi durumlarda başvurulur, kimlerden nakil yapılamaz gibi sorulara yanıt verdik. Hedef kitlemiz sadece tıp öğrencileri değildi. Gönderimiz organ bağışıyla ilgili bilgisi bulunmayan her vatandaşımıza yönelikti.
7.2- Etkinliklerinizin hedef kitlesi kimlerdi ? Belirttiğiniz hedef grubun özelliklerini taşıyan kaç kişiye ulaştınız ?: 
Antimikrobiyal Direnç etkinliğimizin hedef kitlesi Bezmialem Vakıf Üniversitesi tıp öğrencileri olup amacımız bu sayede edindiğimiz bilgileri çevremize ve ailemize aktarabilmektir. Etkinliğimiz 53 tıp öğrencisinin katılımıyla gerçekleşti. 7.2 Organ bağışı bilgilendirme paylaşımının hedef kitlesi yerel birlik hesabımınızın takipçileridir. Herkes tarafından anlaşılır bir dil kullandığımızı düşündüğümüz gönderimiz, halka açık şekilde paylaşılmıştır.
7.3-Etkinlikleriniz sonucunda ortaya çıkan çıktı/çıktılar (Video,bilgilendirme görseli,kitapçık vs.) var mıdır? Varsa nelerdir ?: 
Antimikrobiyal Direnç adlı etkinliğimiz Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilmiştir ve ekran resimleri bulunmaktadır. 7.2 Organ bağışı paylaşımımızda kaydırmalı gönderi şeklindedir.
7.4- Benzer bir etkinlik gerçekleştirecek olan LPO’larımıza tavsiyeleriniz nelerdir ?: 
Antimikrobiyal Direnç ile ilgili belli konu başlıkları üzerinden gidilmesi verimi arttıracaktır, çok kapsamlı bir konu olduğu için dağılmaması adına buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. 2- Organ bağışı ile ilgili paylaşımlarda açık ve herkes tarafında anlaşılır bir dil kullanmalarını tavsiye ediyorum.
9- Bu ay takımınızla olan iletişiminiz nasıldı, bu iletişimi geliştirmek için neler yaptınız ?: 
Takımızla zoom üzerinden bir araya geldik ve görev paylaşımı yaptık. Etkinliğimizden önce ve etkinliğimiz süresince sürekli iletişim halinde oluyoruz. Hem yerel birliğimizin desteğini hissediyoruz hem de takım olarak birbirimizi yalnız bırakmıyoruz.
10- Bu ayki motivasyonunuzu (dilerseniz sebebi ile birlikte) 10 üzerinden puanlayınız.: 
8 çünkü etkinliklerimizi herhangi bir sorun çıkmadan gerçekleştirebildik ve takım olarak birbirimizle sağlıklı iletişim kurduğumuzu düşünüyorum.
11- Gelecek ayki planlarınız nelerdir ?: 
Gelecek ay Organ Bağışı Hakkında Kahoot etkinliğimiz olacak. Ruh sağlığı hakkında sadece tıp öğrencilerine yönelik bir anket hazırlayacağız.
12- Ulusal Halk Sağlığı Takımı ile iletişiminizi değerlendiriniz ? : 
Ulusal Halk Sağlığı Takımı üyeleri ile, yerel birliğimizin de düzenleyenler arasında bulunduğu ulusal bir etkinlikte bir araya gelme fırsatı bulduk. Bezmialem TÖB SCOPH takımı olarak direktörlerimiz ve asistanlarımız eksiksiz bir şekilde Halk Sağlığı oturumuna katıldılar. Her sorunumuza her zaman hemen geri dönüş yaptıkları için de teşekkür ederiz.
13- Ulusal Halk Sağlığı Takımı’nın bu ay gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili geri bildirimleriniz nelerdir ?: 
Yaz Okulu'nun interaktifliğinin çok güzel olduğuyla ilgili geri dönüşler aldık. Katılan üyelerimizin kendilerine bir şeyler katarak bu etkinlikten ayrıldığını belirtmek istiyorum. Ulusal takımla birebir etkileşim sağlanması, sosyal yönden yeni insanlar tanımak adına güzel bir basamak. Özellikle farklı yerel birliklerin etkileşimi için çok güzel bir vesile oluyor. Küçük gruplara ayırmanın çok yerinde bir fikir olduğunu düşünüyorum.
8- Bu ay içerisinde hangi zorluklarla karşılaştınız ? Bu zorluklarla nasıl başa çıktınız ?: 
Teknolojik ortamda birtakım pürüzler çıksa da üstesinden gelinmeyecek gibi değildi. Bu konularda bilgi sahibi arkadaşlarımızdan yardım aldık.
7- UYARI: 7.1, 7.2, 7.3 ve 7.4 sorularını gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri 1-2-3 formatında numaralandırarak cevaplandırınız.: 
Okudum,onaylıyorum.