SCOPH Blog

14 Kasım Dünya Diyabet Günü - Gözler Diyabetin Üzerinde

Merhaba Sevgili Halk Sağlığı Kahramanları,

Yarın hep beraber 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde, farkındalığı arttırmak için sosyal medyada #kontrolümdesinşekerim ve #gozlerdiyabette diyoruz!

Ayrıca Diyabet ve sorunları konusuna da dikkat çekmek amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü'nün Mavi Halka şeklinde bir amblemi bulunuyor. Mavi renk, umudu; halka da birliği temsil ediyor. Siz de fotoğraflarınıza bu mavi halkayı ekleyerek destek olabilirsiniz.

Android için > https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idf.wdd
IOS için > https://itunes.apple.com/us/app/world-diabetes-day/id891700278?ls=1&mt=8

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan biyokimyacı Fredrick BANTİG’in doğum yıl dönümü anısına her yıl 14 Kasım’da “Dünya Diyabet Günü” olarak düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

2016 yılının teması “Gözler Diyabetin Üzerinde” olarak belirlenmiş olup; bu konuda çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
Şeker hastalığından korunmak için; hareketli yaşam tarzını benimsemek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki; şeker hastalığını kontrol altına almanın ilk adımı onu öğrenmektir.

Ailenizin NPO'su
Kaan DURMUŞ

SCOPH Küçük Çalışma Grubu Aktivite Koordinatörleri Belli Oldu!

Merhaba Değerli Türk Tıp Öğrencileri Birliği Gönüllüleri, '16-'17 Dönemi Halk Sağlığı Çalışma Kolu KÇG başvurularını değerlendirmiş bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi bu sene Halk Sağlığı Ulusal Takımı olarak aldığımız karar gereğince sorunu benimsemek adına Küçük Çalışma Gruplarının temalarını siz gönüllülerimiz belirlediniz. Bu yeni uygulamanın hem SCOPH hem de Türk Tıp Öğrencileri Birliği içerisinde verimli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Küçük Çalışma Gruplarının Aktivite Koordinatörleri aşağıdaki gibidir: Halil METİN - Nadir Hastalıklar Selin SALICI - Benim Dünyan Utku ARSLAN - Skolyoz Küçük Çalışma Grupları, ekip ruhuyla hareket ederek güncel Halk Sağlığı problemlerini masaya yatırdığımız topluluklardır. Belirlenen bir konu veya sorun üzerine bir takım oluşturulur ve bu takım belirlenen zaman zarfında ekip halinde çalışarak çıktılar elde eder. Bu çıktılar bir görüş bildirisi, bilimsel araştırma, saha çalışması, rapor, proje vb. olabilir. Her türlü sorunuzda Halk Sağlığı Ulusal Takımına ulaşabilirsiniz. Kaan DURMUŞ Ulusal Halk Sağlığı Direktörü  | npo@turkmsic.net Türk Tıp Öğrencileri Birliği | TurkMSIC www.turkmsic.net

4.SCOPH Yaz Okulu Başvuruları

Değerli TurkMSIC  Gönüllüleri,

Hepinizin bildiği gibi bu sene 4.SCOPH YAZ OKULU, ACIBADEM Yerel Kurulu Ev Sahipliğinde 18-22 Ağustos tarihinde İzmir-Urla da gerçekleşecektir.

Şüphesiz ki SCOPH YAZ OKULU, SCOPH ve TurkMSIC içerisinde sahip olduğu misyon itibari ile önemli bir TurkMSIC Girişimidir. Biz de bunun bilincinde olarak, 4. SCOPH YAZ OKULU program içeriğini ve yapılanmasını geliştirerek, bundan sonraki yaz okullarının da bir bütün halinde ilerlemesine zemin hazırlayacak şekilde, bu sene girşimimize önemli bir halk sağlığı sorunu olan: Çocukluk Çağı Obezitesi Temasını Ekledik. Bu kapsamda Akdeniz Üniveristesi’ nden çok değerli Halk Sağlığı Hocalarımız ile birlikte, programımızın büyük bir kısmını kaplayacak şekilde, yaz okulumuzda PDÖ Çalışmalarına yer vereceğiz ve bu çalışmalarımızın çıktılarını, arzu ettiğimiz taktirde çeşitli platformlarda sunma fırsatı elde edeceğiz.

Tüm bunlara ek olarak, SCOPH un en önemli çalışma alanlarından biri olan ve etkinliklerimizde sıkça yer verdiğimiz Diyabeti de gelecek dönem çalışmalarımıza ışık tutabilmesi ve çalışma planlarımızı bu doğrultuda hazırlayabilmemiz açısından detaylı bir şekilde ele alacağız, daha verimli bir etkinlik dönemi geçirebilmemiz için geniş bir zeminde tüm fikirlerimizi değerlendireceğiz.

Bunun yanı sıra bir Halk Sağlığı Gönüllüsünün, en iyi şekilde kendini geliştirebilmesi adına eğitimlerimiz, SCOPH Projelerinin tanıtılacağı Proje Fuarımız ve SCOPH’u ve çalışmalarını yakından tanıma fırsatı elde edeceğiniz Yönetimsel Birim Çalışmalarının yer alacağı sunumlarımız ve daha burada söyleyemediğim bir çok sürprimiz de yer alacak;)

Tüm bu açıklamalarım dahilinde bu sene özellikle üzerinde durduğumuz ve bundan sonraki yaz okullarında da bu şekilde devam etmesini dilediğimiz bir husu var ki; o da başvuruda bulunacak kişilerin SCOPH da çalışmış- çalışıyor ya da çalışacak kişiler olması. Bu, bizi ve yaptığımız işi ileriye götürebilmemiz ve verimlilik derecesini arttırabilmemiz  açısından önemlidir..!

Bu süreçte, ilgili konularda yardımlarını esirgemeyen ve destek olan başta Sevgili NPO muz Mesut ASLAN ve TURUNÇGİLLER Ailesine, PUBSDD miz Oğuz BÖLÜK,  NTSDD miz Mustafa Ozan ALPAY ve PSDD miz Oğuz SEÇKİN’ e, TurkMSIC Yönetim Kurulu Üyelerine ve çok değerli Organizasyon Komitesine, Başkan Sena ÇADIRCI nezdinde teşekkürlerimi iletiyorum. 

Organizasyonumuz toplamda 4 gece 5 gün sürecektir ve  ücreti sosyal program dahil 160 TL dir.

4.SCOPH YAZ OKULU Tanıtıcı Videomuzun linki aşağıdaki gibidir, keyifli seyirler diler videonun hazırlanmasında emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim:)

http://www.youtube.com/watch?v=WUUdMOtdytQ&feature=youtu.be

Konaklamanın yapılacağı yerin, link adresi aşağıdaki gibidir.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=r...

Başvurularınız için link adresimiz :  http://turkmsic.net/haber/4-scoph-yaz-okulu-basvurulari-basladi  şeklindedir.

Başvuruda bulunacak kişilere kolaylıklar diliyoruz, başvurularınızı heyecanla bekliyoruz ;)

Not: Başvurular 15 Mayıs itibari ile açılmış olup, 15 Haziran 23:59 da sona erecektir.

Her türlü sorunuzda ulaşmaktan çekinmeyiniz lütfen..

Sinem LAÇİN
Halk Sağlığı Ulusal Direktör Asistanı ’12-’13

4.SCOPH Yaz Okulu Ev Sahibi

Değerli TurkMSIC gönüllüleri,

Hepinizin bildiği üzere; geçtiğimiz Mart Ayı’ nda 4.SCOPH YAZ OKULU Ev Sahipliği Adaylığı için açtığımız başvurularımızı, 21 Nisan 23:59′ da sonlandırmıştık. Bu süre zarfında elimize birbirinden değerli başvurular ulaştı. Ve ben bir kez de huzurlarınızda, başvuru sahiplerine ve onların nezdinde yerel kurullarına bu işi en az benim kadar önemsediklerini gösterdikleri başvuruları için çok teşekkür ediyorum.

 

Belirtmek istediğim önemli bir nokta var ki koordinatörlük tek başına yapılan bir iş gibi gözükse de aksine bu süreç her şeyiyle  bir ekip işidir ve ben bu zorlu  kararı  verirken bu ekibin parçaları olan kişilerle ve başvuru sahipleriyle uzun süren görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmelerin beni mutlu eden en güzel yanı ise; görüştüğüm her kişinin ortak ve tek bir isteğinin olmasıydı, o da: BAŞINDAN SONUNA DEK HARİKA BİR YAZ OKULU GEÇİREBİLMEMİZ..!

 

Biz de burdan yola çıkarak ve en iyi şekilde düşünerek nihai kararımızı verdik ;)

 

Veee bu sene 4.SCOPH YAZ OKULU, TurkMSIC ACIBADEM Yerel Kurulu Ev Sahipliğinde  18-22 Ağustos tarihlerinde İzmir’ de gerçekleşecektir.

 

Bu istekli ve çalışkan yerel kurulumuzu bir kez de sizlerin huzurunda, en içten dileklerimle tebrik ediyorum ve hep birlikte çok güzel bir yaz okulu  geçireceğimize olan inancımı yinelemek istiyorum..!

 

4.SCOPH YAZ OKULU için Katılımcı Başvurularımız 15 Mayısta açılacaktır bu nedenle süreç içerisinde bizi takipte kalınız lütfen;)

 

Not: Yukarıdaki linkte, Ev Sahibi Yerel Kurulumuzun başvurularını açıklayan bir  video yer almaktadır.  Bizler için hazırladıkları bu güzel videoya ayrıca teşekkür ederim.:)

 

 

Sevgilerimle

 

Sinem LAÇİN-NPO Asistanı

Kalbin Senin Ellerinde Ankara Büyük Etkinliği

Merhaba SCOPH,

Kalbin Senin Ellerinde ailesi olarak uzun zamandır yapmayı planladığımız etkinliği Dünya Kalp Haftası nedeniyle de 27 Nisan’da Ankara-Kızılay’da gerçekleştirdik. Etkinliğimize Başkent, Gazi, Hacettepe, Kırıkkale, Ufuk ve Yıldırım Beyazıt Yerel Kurulları katıldı. 6 Yerel Kurulun katıldığı etkinliğe sabah 10′da başladık ve etkinliği 17:30 da noktaladık. Bu süre zarfında 750 kişinin tansiyonunu ölçüp yaklaşık 1000 kişiye bilgilendirme yaptık.

Bilgilendirmelerimizde insanların yaşam tarzını değiştirmeye yönelik önerilere ağırlık verdik. Egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin üzerine yoğunlaştık. Halkın, özellikle 50 yaş üstü kesimin, bize ilgisi çok fazlaydı. İzlenimlerim sonucunda insanların bazı fikirleri olduğunu ama bunların sağlıklarını korumaya yetmediğini gördüm. Hala bizim gibi gönüllülere ihtiyaçları var. İçlerinden birinin bile hayat kalitesini yükseltebilmişsek ne mutlu bize!

Son olarak etkinliğe katılan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim, olağanüstü bir performans gösterdiler. Umarım hep birlikte çok daha güzel etkinliklere imza atarız. Sizinle birlikte olmak büyük keyifti:D Ayrıca bu etkinlik öncesinde çok uzun bir hazırlık süreci yaşadık. Bu süreçte yanımda olan Koordinatörüm Özlem’e ve Başkanımız Almıla’ya teşekkürü bir borç bilirim:D

Tupturuncu günler dilerim.

Gizem Kartal-Gazi Yerel Kurulu

Erciyes’te Halk Sağlığı Gönüllüleri Meme Kanseri için Bilgilendirdi!

Merhaba arkadaşlar :)

Her zamanki gibi biraz rötarlı olsa da,Erciyes YK olarak Nisan Ayı Kanser Haftası Etkinlikleri kapsamında bol pembeli Meme Kanserini Fark Et! aktivitemizi 17 Nisan tarihinde gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde 10 gönüllüyle bir gün boyunca Kayseri Park AVM’de açtığımız standımızda meme maketimiz üzerinden yalnızca kadınlara değil ilgilenen herkese,kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır,mamografi & ultrasonografi kaç yaşından sonra ve ne kadar sürede bir çektirilmelidir,hangi sıklıkla kontrole gidilmelidir gibi konular hakkında bilgi verdik. Kendi kendine muayeneyi öğrenen herkesten panomuza bir pembe kurdele asmasını istedik ve günün sonunda tam 100 kurdelemiz oldu :) Basındaysa yerel TV kanalı Kayseri TV’de yer aldık.

Etkinliğimizin tarihi elimizde olmayan ve erteleyemeyeceğimiz sebeplerden ötürü 17 Nisan’a denk geldi. Bizler de etkinliğimizi Dr. Ersin Arslan‘a adadık ve beyaz önlüklerimizin üzerine birer siyah kurdele taktık. Ve gün boyunca standa gelen herkese de hekime şiddeti durdurma çağrısında bulunduk,basın açıklamamızda da buna değindik. Hekimin tek amacı hastasının sağlığıdır dedik,ve etkinliğimizi bu şekilde sonlandırdık.

Başta etkinliğimize destek veren Prof. Dr. Engin Ok hocamıza,eğitimimizi veren Dr. Bahadır Öz hocamıza,tüm gönüllülerimize,aktivite koordinatörümüz Tuğçe Yörük başta olmak üzere tüm Erciyes Halk Sağlığı Takımı’na teşekkürler.

Erciyes YK’dan şimdilik bu kadar,mutlu & turuncu kalın! :)

 

Eda Altunbağ- Erciyes YK LPO

4. SCOPH Yaz Okulu ev sahibini arıyor!

Merhaba sevgili SCOPHseverler,

Bildiğiniz üzere “SCOPH Yaz Okulu” Halk Sağlığı Alt Komitesi’ne yön veren, halk sağlığı gönüllülerinin kendilerini geliştirebileceği ve bir sonraki yıl için motive ettiği en önemli TurkMSIC girişimlerinden biridir.

Her yıl yenisi düzenlenen SCOPH Yaz Okulu şimdi de yeni ev sahibini arıyor.
Tanıtım videosu ve başvuru formu için : http://turkmsic.net/form/4-scoph-yaz-okulu-ev-sahipligi-adayligi-basvuru...
Yaz Okulu hakkında ayrıntılı bilgi: http://turkmsic.net/proje-ve-girisimler/scoph-yaz-okulu

TurkMSIC SCOPH Bloğu

Sevgili SCOPH Gönüllüleri,

2013 ile yeni yayına giren turkmsic.net ile artık daha efektif bir şekilde ileşimimiz sağlacaktır. Bizlere ayrılan bu blog ile artık anında çalışmalarınızı herkesle paylaşabilir halk sağlığı üzerine yazılar sunabilirsiniz.

SCOPH Online İşler Ekibi’nin çalışmalarıyla yeni yılda görüşmek dieğiyle…

2012'ye Veda Ederken

Sevgili SCOPH Gönüllüleri

2012′yi geride bırakırken Ekim ve Kasım aylarında yapılan çalışmar ile SCOPH’un ara değerlendirmesini paylaşmak istedim. Yapılan çalışmalar, LPO raporları, NPO raporu, server ve facebook paylaşımları ile takip edilmekte ama ben hem kısaca 2 aya toplu bir bakış hem de örnek olan çalışmaları sizlerle paylaşmak istedim.

Neler yaptık bir bakalım :)

 

 

2 Ayın Sayısal Değerleri;

Toplamda 23 farklı yerel kurulumuzdan 1366 tıp öğrencisi ile birlikte 7 farklı konuda 38 etkinlik yapılarak 15.780 kişiye ulaşmış durumdayız… Herkesin eline emeğine sağlık :)

10 yerel kurulumuz yaptıkları etkinlikler ile 39 farklı yerde (yerel, ulusal, basılı, internet..) haber oldular.

Ekim ayı için 30, Kasım ayı için de 31 yerel kurulumuz aylık raporlarını yolladı.

9/9 Skype Toplantılarına; Ekim’de 23 YK , Kasım’da 22 YK, en son Aralık ayında da 30 YK katılmıştır.

SCOPH’u SCOPH yapan yapıtaşlarımız, 4 yönetimsel birimlerimizde 15 YK’dan 17 kişi SCOPH’a yön vermektedir.

15 kişilik Ulusal Etkinlik Koordinatörü, 10 Kişilik SCOPH Çeviri Takımı, 4 NPO Asistanı ve NPO kadrosu ile SCOPH’un ordusu emrinize amadedir.