Çanakkale Onsekiz Mart, Mayıs, 2017

Adınız ve Soyadınız: 
Caner GÜNAL
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Son takım toplantısı ve Sağlık Taraması etkinliği.
Ay: 
Mayıs
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
0536 705 5135
E-posta adresiniz: 
gunalcaner@gmail.com
Ay içerisinde hedeflenenler: 
Senenin son takım toplantısını yapmak ve Sağlık Taraması etkinliğimizi gerçekleştirmek hedeflerimiz idi.
Yerel Birliğiniz: 
Çanakkale Onsekiz Mart TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
Sağlık Taraması / Kepez Beldesi/Çanakkale / 08.05.2017 / 8
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Etkinlik kapsamında yaptığımız tansiyon, parmak ucu kan şekeri, boy-kilo-vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümleri ile önce biz tıp öğrencilerinin çalışma yaptığımız konuları öğrenmesini, pratik kazanmasını sağlamak ayrıca katılımcıları bilinçlendirerek toplumumuzda yaygın görülen hipertansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıklar ile ilgili farkındalık oluşturmak.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
18 yaş üzeri tüm bireyler.
Etkinlikler için yararlanılan materyalleriniz nelerdir? Materyallerinizi nasıl temin ettiniz?: 
Tansiyon ölçüm aleti, steteskop, glukometre, strip, lanset, eldiven, pamuk, alkol, mezura, baskül, ölçümler için kullanılacak anket ve masa-sandalye gibi temel malzemeler. Ölçümler için kullanacağımız materyalleri tıp fakültesi hastanemizin başhekimliğinden, steteskopları Fizyoloji Anabilim Dalı'ndan, masa sandalye gibi gereçleri Kepez Belediyesi'nden, anketleri ise yerel birlik olarak temin ettik.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı hocalarından Doç. Dr. Coşkun BAKAR / Kepez Belediyesi ve belediye başkanı Dr. Ömer Faruk MUTAN
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Hayır, almadık.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Etkinlik için izin dilekçemizi SKS'ye verdik ardından SKS aracalığı ile Kepez Belediyesi'ne dilekçemiz ulaştı. Ayrıca belediye başkanı ile birebir iletişim halinde olmamız işlerimizi kolaylaştırdı.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Etkinliğimiz kapsamında 08.05.2017 tarihinde 14:30-17:30 saatleri arasında Kepez Meydan'da 18 yaş üzeri tüm bireylere tansiyon, parmak ucu kan şekeri, boy-kilo-vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümlerini gerçekleştirdik. Yaklaşık 120 kişinin ölçümlerini yaptık. Aynı zamanda ülkemizde yaygın olarak gözlenen hipertansiyon, diyabet, obezite ve dengesiz beslenme ile ilgili bilgilendirmeler de bulunduk. Yaptığımız ölçümlerle eş zamanlı anket formlarını da doldurduk. Anket sayesinde elde ettiğimiz verileri tıp fakültemizin Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndaki hocalarımızın da yardımıyla Kepez Beldesi'ne dair bir veri oluşturmak hedeflerimiz arasında. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Tarama için materyal ihtiyacı fazla olduğundan dolayı temin etme kısmında bir miktar zorlandık. İzin işlemleri ne yazık ki uzadı ve bu etkinliği iptal etmemize kadar götürüyordu neredeyse. Ama Kepez Belediyesi sağ olsun elini taşın altına koydu. Etkinlik esnasında kişi sayısının azlığından dolayı biraz karmaşa yaşandı ama senkronize hareket ederek bununda üstesinden geldik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Sene sonuna doğru yaklaştığımız için gönüllülerimizin haliyle motivasyonları düştü ve bu motivasyonu tekrar sağlamak bir miktar zorladı. Ve belirtmem gereken bir şey daha var normalde mayıs ayında bu etkinliğimizi turne şeklinde Çanakkale'nin bir köyünde yapmak istiyorduk fakat Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nün engeline takıldık. Bundan dolayı da etkinliğimizi turne yerine merkeze yakın olan Kepez Beldesi'nde tarama şeklinde gerçekleştirmek durumunda kaldık. En azından gerçekleştirebildik.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Bu soruyu yeni LPO'ya sormam gerekiyor. :)
Özeleştiri:: 
Mayıs ayında hem genel kurul telaşının olması hem de handover sürecinin olmasından dolayı mayıs ayını çok verimli kullanabildiğimi düşünmüyorum. Ve yazacağım bu cümle özeleştiriye girer mi bilmiyorum ama sene başından beri mayıs ayında planladığımız Sağlık Turnesi'ni ne yazık ki Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nün engeline takılıp tarama formuna dönüştürüp yapmak beni açıkçası üzdü ama yine de hedefe giden yolda atılan bir adımdı diye düşünüyorum.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Koca bir seneyi geride bıraktık. Üzücü, sevindirici pek çok da olay yaşadık. Ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler; çalıştınız, çalıştık ve birlikte emek harcadık. Bu çalışma koluna hep birlikte bir şeyler katmaya çaba gösterdik ve bunu başardığımızı da düşünüyorum. Lafı fazla uzatmak istemem son olarak destek olana da köstek olana da bin selam olsun...
Eklemek istedikleriniz:: 
turuncunun enerjisi hiç bitmesin :)