Celal Bayar,Ekim,2016

Adınız ve Soyadınız: 
Zeynep Taşpınar
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Yerel birlik olarak TurkMSIC tanıtım ve tanışma yemeği düzenledik. Yemekte Halk Sağlığı çalışma kolu olarak amaç, hedef ve çalışmalarımızdan bahsettik. Meme kanseri farkındalık etkinliği düzenledik.
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
05079150493
E-posta adresiniz: 
zeyyneptaspinar@gmail.com
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
TurkMSIC tanıtım ve tanışma yemeği, SCOPH çalışma kolu tanıtım sunumu, meme kanseri farkındalık etkinliği
Yerel Birliğiniz: 
Celal Bayar TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
TurkMSIC tanıtım ve tanışma yemeği, Manisaspor Kebapçısı, 28 Eylül, 90 kişi yemeğe katıldı, 10 kişi yerel birlik tanıtımında görevliydi. Meme kanseri farkındalık etkinliği, Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi ve Magnesia AVM, 27 ekim, 65 kişi görev aldı.
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Tanıtım ve tanışma yemeğinde tıp fakültesini yeni kazanmış arkadaşlarımıza TurkMSIC'i ve SCOPH'u en iyi şekilde tanıtımak. Meme kanseri farkındalık etkinliğinde yakalanma riski giderek artan meme kanseri hakkında halkımızı bilinçlendirip, erken teşhisin hayat kurtardığını hafızalara kazımak, kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağını ve önemini anlatmak.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
20-65 yaş arası kadınlar, çoğunlukla 35 yaş ve üzeri olmak üzere yaklaşık 450 kişi
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Broşür, afiş, balon, meme maketi, slogan çerçeveler. Broşür, afiş ve balonları geçen sene Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün bize sağlamış olduğu materyallerimizden; meme maketi okulumuzdan; slogan çerçeve için gerekli materyalleri ise kırtasiyeden temin ettik.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Magnesia AVM (0236) 302 20 00
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Hayır, almadık.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Etkinliğimizi iki koldan gerçekleştirdik. Üniversite hastanemiz için dekanlıktan ve başhekimlikten izin aldık. Magnesia AVM için de AVM müdürlüğünden izin aldık.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Etkinliğimizi öncelikle hedef kitledeki (özellikle) kadınlara (isterlerse) erkeklere meme kanseri hakkında bilgilendirme yaparak yürttük ve eğer kişi isterse standımızda bulunan meme maketi üzerinden kendi kendine meme muaynesini gösterdik. Kullandığımız balonların da çok sayıda olması çocuklu kadınların ekstra olarak standımızla ilgilenmesini sağladı; hem anneyi bilinçlendirik hem çocuğa balon vererek onu mutlu ettik diyebilirim. Etkinlik sonunda yaklaşık 450 kişiye ulaştık.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Magnesia AVM yönetimi etkinlik için orada bulunduğumuzda bize insanların yanına gidemeyeceğimizi, eğer isterlerse onların standın başına geleceklerini söyledi ve standı yalnızca yemek katına kurmamıza izin verildi. O an orada bulunan insanlar yemek yemeye geldiği için standa olan ilgi azaldı. Bu sorunu yönetimle kibar bir şekilde konuşup en azından ikili gruplar halinde diğer katlarda arkadaşlarımızın bilgilendirme yapmasını rica ettik ve böyle çözümledik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Geçtiğimiz yıla kadar Halk Sağlığı Müdürlüğü etkinliklerimizde bize her türlü desteği verirken bu seneki kadro değişikliği nedeniyle kulübe olan destek azaldı. Tanıtım ve yapmak istediğim çalışmalardan bahsetmek için oraya gittiğimde çok zorlandım. Daha sonra beni Toplum Sağlığı Merkezi'ne yönlendirdiler ve oradan geçtiğimiz yıllardaki kadar olmasa da destek alabildim.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Diyabet/Obezite ve Organ Bağışı etkinliği, Akılcı İlaç Kullanımı etkinliği, takım arkadaşı seçimi
Özeleştiri:: 
Etkinlik planlaması sırasında daha sakin olmalıydım. Her şeyin hemen hallolamayacağını bildiğim halde stres yapmamalıydım.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Sevgili Rabia'nın sunumundaki "etkinlik öncesi her şey ters gider" cümlesi etkinlik öncesinde yaşadığım sıkıntılarda bana yalnız olmadığımı hissettirdi. Ayrıca Halk Sağlığı Ulusal Takımı olarak motivasyonunuz beni daima motive etti :)