Haliç TÖB, Kasım, 2020

4- Adınız ve Soyadınız: 
Işılay Bektaş
1- Yerel Birlik: 
Diğer
2- Ay: 
Kasım
3- Yıl: 
2020
5- E Posta Adresi: 
isilaybektas570@gmail.com
6- Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Kasım ayında güzel, verimli çalışmalar gerçekleştirdik. Öncelikle asistan sayısını arttırmaya karar verdik. Bu çalışmalarımıza ivme kazandırdı. (1) Lösemili Çocuklar Farkındalık Haftası kapsamında Haliç TÖB üyesi gönüllülerimizle maskelerimize resim çizdik ve fotoğraflarımızı birleştirip paylaştık. Başka TÖB'leri de bu etkinliğe davet ettik. (2) Organ Bağışı Haftasıyla alakalı bilgilendirici sosyal medya paylaşımı gerçekleştirdik. (3) Diyabet Günüyle alakalı bilgilendirici sosyal medya paylaşımı hazırladık. (4) Halk Sağlığı ekibimizle diyabetle alakalı beslenmeyle ve dikkat edilmesi gerekenlerle alakalı sorular hazırladık ve bu sorularımızı bir diyetisyen ile irtibata geçip cevaplandırdık ve bunu da sosyal medya üzerinden paylaştık.(5) Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında bilgilendirici sosyal medya paylaşımı gerçekleştirdik. (6) KOAH ile alakalı bilgilendirici sosyal medya paylaşımı gerçekleştirdik. (7) Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında bilgilendirici sosyal medya paylaşımı gerçekleştirdik. (8) Haliç TÖB olarak "CERRAHİYE DAİR" başlıklı bir söyleşi hazırladık. Cerrahiyle alakalı merak edilenler üzerinden hocamızla soru cevap etkinliği gerçekleştirdik. (9) HIV ve AIDS ile alakalı bilgilendirici sosyal medya paylaşımı gerçekleştirdik.
7.1- Etkinliklerinizin amaç ve hedeflerini açıklayınız : 
(1) Lösemiyle alakalı farkındalık oluşturmak ve destek olmak istedik. (2,3,4,5,6,7,9) sosyal medya üzerinden daha çok insana ulaşmak istedik ve onları bu konularda bilgilendirmek ve onlarda farkındalık uyandırmayı amaçladık. (8) Söyleşimizde tıp fakültesi öğrencilerinin, deneyimli bir cerrahın tecrübelerinden faydalanmasını ve akıllarda olan sorulara cevap getirmeyi hedefledik.
7.2- Etkinliklerinizin hedef kitlesi kimlerdi ? Belirttiğiniz hedef grubun özelliklerini taşıyan kaç kişiye ulaştınız ?: 
(1) Hedef kitlemizde önceliğimiz çocuklar olmakla beraber diğer TÖB'leri ve tüm halkı kapsamaktadır.1389 kişi tarafından görüntülemiştir. (2) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 300 kişi tarafından görüntülenmiştir. (3) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 303 kişi tarafından görüntülenmiştir. (4) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 273 kişi tarafından görüntülenmiştir. (5) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 312 kişi tarafından görüntülenmiştir. (6) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 296 kişi tarafından görüntülenmiştir. (7) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 342 kişi tarafından görüntülenmiştir. (8) Cerrahiye ilgisi olan ve aklında soruları olan herkese göre bir söyleşiydi. Yaklaşık 150 kişi katılım gösterdi. (9) Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefledik. 286 kişi tarafından görüntülenmiştir.
7.3-Etkinlikleriniz sonucunda ortaya çıkan çıktı/çıktılar (Video,bilgilendirme görseli,kitapçık vs.) var mıdır? Varsa nelerdir ?: 
(1) Fotoğraf kolajları, (2,3,5,6,7,9) bilgilendirme görseli, (4) video, (8) söyleşi kayıt edildi video halinde bulunmakta.
7.4- Benzer bir etkinlik gerçekleştirecek olan LPO’larımıza tavsiyeleriniz nelerdir ?: 
(1) Olabildiğince çok kişiye ulaşmalarını ve bu etkinliği kalabalık şekilde yapmalarını öneririm. (2,3,5,6,7,9) Güvenilir kaynaklar kullanmalarını, kullanılan fotoğrafın renginden yazının şekline kadar her şeye dikkat etmelerini, yazılarda çok detaya girmeyip önemli noktalar üzerinde durmalarını ve herkesin anlayacağı şekilde hazırlamalarını öneririm. (4) Video düzenlemek biraz zormuş. Ben de ilk defa deneyimleme fırsatı buldum. O yüzden bilen birinden yardım almalarını öneriyorum, internette de araştırıp öğrenebilirler. Bu konuda dikkat etmeleri gereken en önemli şey düzenli olmaları gerektiği sanırım. Videoları bölüp birleştirirken dikkat etmek gerekiyor. (8) Böyle bir etkinlikte hocalarıyla süre hakkında konuşmayı unutmamalılar ve katılımcıların sorularını daha çok mesaj kısmından veya açılan bir ankete yollanması yoluyla sormalarını öneririm.
9- Bu ay takımınızla olan iletişiminiz nasıldı, bu iletişimi geliştirmek için neler yaptınız ?: 
Bu ay iletişimimiz daha iyiydi. Etkinliklerimize katılımlarımız artıyor. Yeni üyelerimiz de aramıza katıldı. Ben de asistan artışına gittim beş yeni asistan seçtim ve hepsiyle de iyi iletişimimiz mevcut. İletişimi geliştirmek için toplantılar yaptık. Herkesi daha yakından tanımak amacıyla anket hazırladım.
10- Bu ayki motivasyonunuzu (dilerseniz sebebi ile birlikte) 10 üzerinden puanlayınız.: 
9 veriyorum. Yaşadığımız zorluklardan dolayı bir puan düşürdüm.
11- Gelecek ayki planlarınız nelerdir ?: 
SCORA ve SCORE ile beraber AIDS ve HIV hakkında panel hazırlamak, ağız ve diş sağlığı, COVİD-19 ile grip ilişkisi ve aşıyla alakalı birkaç çalışma planımız bulunmaktadır.
12- Ulusal Halk Sağlığı Takımı ile iletişiminizi değerlendiriniz ? : 
Çok güzel herkes çok ilgili merak ettiğim bir konu olduğunda tüm Ulusal Halk Sağlığı Takımına ulaşabiliyorum ve kendimi yalnız hissetmiyorum.
13- Ulusal Halk Sağlığı Takımı’nın bu ay gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili geri bildirimleriniz nelerdir ?: 
Gayet iyi çalışmalardı online platformda olmasına rağmen eğlenceli ve interaktifti. Benim için çok verimliydi kendime bir sürü şey kattığımı düşünüyorum.
14- Eklemek istedikleriniz ?: 
Halk Sağlığı direktörü olduğum için çok mutluyum, gönüllü olarak yaptığımız çalışmalar birliğimizi çok motive ediyor. Her şey için teşekkür ederim.
8- Bu ay içerisinde hangi zorluklarla karşılaştınız ? Bu zorluklarla nasıl başa çıktınız ?: 
Aslında videoyu hazırlarken bayağı zorlandım. Biraz zaman alsa da araştırarak hallettik. Bir de söyleşimiz biraz uzun sürdü. Süre konusunda hocayla konuşmamız gerektiğini yaşayarak öğrenmiş olduk. İleriki zamanlarımızda daha tecrübeli olmamıza olanak sağladı.
7- UYARI: 7.1, 7.2, 7.3 ve 7.4 sorularını gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri 1-2-3 formatında numaralandırarak cevaplandırınız.: 
Okudum,onaylıyorum.