İstinye, Aralık, 2017

Adınız ve Soyadınız: 
Uğuralp Kılıç
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Diyabet etkinliği için gerekli strip, lanset ve glukometreleri Ulus Liv Hospital'daki diyabet bölümü başhemşiresinin yardımıyla Abbott marka glukometre ve striplerimizi temin ettik. Metroport AVM ile diyabet etkinliği için görüştük, 15 Ocak'tan itibaren uygun olduklarını bildirdiler. Ocak ayında tatile girmiş olacağımızdan ve öğrenciler tatil veya memleket ziyareti sebebiyle etkinliklerimize katılamayacağından diyabet etkinliğini şubat ayına erteleme kararı aldık. Metroport AVM'ye mail attık ancak henüz cevap alamadık. Komite sınavımız bitince gidip görüşeceğiz. Bu gelişmeler üzerine Bahçelievler Medical Park ile görüşüp aralık ayı için "Pediatri Servisi Ziyareti" etkinliğini yapma kararı aldık. Hem yılbaşının da olması sebebiyle çocuklar için ekstra anlamlı bir etkinlik olacağını düşündük. Gerekli malzemeleri minimum maliyetli olacak şekilde ayarladık ve çocukları eğlendireceke oyun ve etkinliklerin hazırlıklarını yaptık ve 29 aralık cuma günü etkinliğimizi düzenledik.
Ay: 
Aralık
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
0531 562 63 93
E-posta adresiniz: 
uguralpkilic@gmail.com
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
Diyabet etkinliği için gerekli strip, lanset ve glukometrelerin temin edilmesi. Metroport AVM ile diyabet etkinliği için görüşülüp tarih belirlenmesi. Bahçelievler Medical Park ile görüşüp "Pediatri Servisi Ziyareti" etkinliğinin ayarlanması, tarihinin belirlenmesi.
Yerel Birliğiniz: 
İstinye TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
Pediatri Servisi Ziyareti / Bahçelievler Medical Park Hastanesi / 29 Aralık 2017 / 6
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Çocuk hematolojisi bölümündeki miniklerimizin günlük hayatına renk katmak ve sağlıklarının iyiye gitmesi için çok önemli olan morallerini yükseltmeye çalışmak. Yılbaşlarını kutlayarak bu özel günde birlikteliği sağlamak. Hazırladığımız tuzluk, kulaktan kulağa, sessiz sinema, balon, sayı kutusu dizme gibi çeşitli oyunları oynayarak iPad veya sanal oyunlardan uzak sosyal iletişim gerektiren etkinliklerde bulunmalarını sağlamak.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
5 aylıktan 17 yaşına kadar 20 çocuk. 12 erkek 8 kız.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Geyik boynuzu tacı için 40 adet kahverengi karton. Resim çerçevesi için 4 adet turuncu karton. 2 adet mukavva. 50 balon. 10 kaynana dili. Boyama kalemleri, yüz boyası. 1 Noel baba kıyafeti ve 5 noel şapkası. Bu malzemeleri üniversitemizin Öğrenci Merkezi (ÖMER)'e bildirdik. Bildirmeden önce en az maliyetli olacak şekilde her malzemenin bulunabileceği yerleri ve fiyatlarını liste halinde çıkardık ve listeyi de onlara teslim ettik. En pahalı malzememiz 50 TL olan Noel Baba kıyafetiydi onun dışındaki çoğu materyal 4-5 TL'yi aşmayacak ücretlerdeydi.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Bahçelievler Medical Park, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği, Başhekim Prof. Dr. Tunç Fışgın
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Hayır.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
İlk olarak Medical Park Bahçelievler Hastanesi'ni telefonla arayıp bizi yönlendirdikleri kişinin isteği üzerine etkinliği açıklayan bir e-mail attık ancak geri dönüş olmadı. Bunun üzerine mesai saati içinde başhekimle görüşebilmek için dersin erken bittiği bir gün hızla Bahçelievler Medical Park Hastanesi'ne gidip Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği başhemşiresiyle görüştükten sonra başhekimle görüşmek için yaklaşık 1 saat bekledim. Başhekimle de görüştükten sonra etkinliğin bütün detaylarını içeren etkinlik formunu okulun Öğrenci Merkezi (ÖMER) ile paylaştım. Onlardan da onay alındıktan sonra etkinlik malzemelerinin teminiyle hazırlıkları yaptık.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
29 Aralık cuma günü Medical Park Bahçelievler Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği’ne bir ziyaret düzenledik. Miniklerimizin yeni yılını kutlarken onlarla önceden hazırladığımız çeşitli oyun ve etkinlikleri yaparak çok keyifli vakit geçirdik. Miniklerimizin ve ailelerinin yüzündeki mutluluğu görmek bizi gerçekten memnun etti. Noel Baba kıyafeti ve her birini kendi elimizle hazırladığımız geyik boynuzu taçlarıyla filmlerdekinden farksız bir yılbaşı kutlaması gerçekleştirmiş olduk.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Diyabet etkinliğini bu ay Metroport AVM'de yapmayı düşünüyorduk çünkü kasım ayından beri iletişimdeydik ve bize aralık ayı için ümit verir şekilde konuşmuşlardı. Ayrıca gerekli malzemeleri de oldukça zor bir süreç sonunda temin edebilmiştik. Ancak bize aralık ayına girildikten sonra etkinlik için 15 ocaktan sonra uygun olduklarını bildirdiler ve biz de alternatif bir etkinlik hazırlığına girdik. Bunun üzerine en yararlı olacak ve uygulanabilir etkinlik seçeneklerini düşündük ve Pediatri Servisi Ziyareti etkinliğinde karar kıldık. 6 asistanım var. 2 tanesi dönem 2 öğrencisi, 4 tanesi dönem 1 öğrencisi. Dönem 1 öğrencileri komite sınavlarını sebep göstererek bu etkinlikte hiçbir katkıda bulunmadılar. Her ne kadar telafi edeceklerini söyleseler de bu konuyu aramızda yapacağımız toplantıda tekrar konuşacağız. Onlara bu birlikte gönüllülüğün esas olduğunu ve gönüllülük için de çeşitli fedakarlıklarda bulunulması gerektiğini ilettim.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Pediatri servisini 6 kişiyle ziyaret edecek şekilde başhekimle anlaşmıştık. Ben ve dönem 2 öğrencisi 2 asistanımla birlikte 3 kişiydik. Diğer 3 kişiyi İstinye TÖB yönetim kurulu ve alt kol başkanlarının olduğu whatsapp grubunda sorduktan sonra yoğun istek üzerine ilk yazan 3 kişiden seçtik. Ancak bunlardan 1i son anda gelemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine tekrar sordum ve gelmek istediğini belirten başka bir alt kol başkanını ziyaret ekibine aldık. O da nedense bunu söyledikten birkaç saat sonra gelemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine son bir kez daha sordum ve maliye başkanımızı ziyaret ekibine katarak 6 kişi olarak ekibi tamamladık.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Önümüzdeki ay büyük ihtimal bir etkinlik gerçekleştiremeyeceğiz çünkü konuştuktan sonra anladığım sınavların bitmesiyle beraber herkes ya tatile ya da memleketine gidiyor olacak. Yine de yapabileceğimiz bir etkinlik fikri olursa ve yeterli kişiye ulaşabilirsek bir etkinlik yapmak isteriz.
Özeleştiri:: 
Zaman planlamasını olması gerektiği kadar iyi yapamamış olduğumu düşünüyorum o yüzden olması gerekenden 1er hafta gecikmeli şekilde etkinlikle ilgili izinleri alabildik. Bunlara ek olarak asistanlarımın bir kısmının tam olarak görev bilincinde olmalarını sağlayamadığımı düşünüyorum ve bunu sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapacağım.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Her zaman açık iletişimde olup, çeşitli aralıklarla Whatsapp'tan bizimle irtibata geçtiğiniz ve desteğinizi arkamızda hissettirdiğiniz için teşekkürler.
Eklemek istedikleriniz:: 
-