İzmir Ekonomi, Aralık, 2018

Adınız ve Soyadınız: 
Begüm Çula
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
AIDS/HIV Farkındalık Haftası Etkinlikleri düzenledik. Bu hafta içreisinde toplamda 5 etkinlik gerçekleştirdik ve Farkındalık Standı kurduk. Organ Bağışı ve Karaciğer Nakli Paneli gerçekleştirdik 4. Bölge Toplantısına katılım gösterdik.
Ay: 
Aralık
Yıl: 
2018
Telefon Numaranız: 
05342812828
E-posta adresiniz: 
begumcula@icloud.com
Yerel Birliğiniz: 
İzmir Ekonomi Üniversitesi TÖB
Bu ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz etkinliklerin bilgileri: 
AIDS Fotoğraf Sergisi/Üniversite Sergi Alanı/ 03.12.2018/ 5 Tıp Fakültesi öğrencisi AIDS Akran Eğitimi/ Üniversite/ 03.12.2018/ 2 Tıp Fakültesi öğrencisi/ 50 kişilik bir katılım Film Gösterimi ''The Normal Heart''/Üniversite/ 05.12.2018/ 30 kişilik bir katılım Melahat Okuyan ile Konferans/ Üniversite/ 06.12.2018/ 40 kişilik bir katılım Panel: AIDS ile Yaşayan Bireylerin Yaşadıkları Zorluklar/ 07.12.2018/ 30 kişilik bir katılım. AIDS Farkındalık Standı/ 04.12.2018-07.12.2018/ 10 gönüllü/ 550 kişiye ulaştık Organ Bağışı ve Karaciğer Nakli Paneli/ 17.12.2018/ 42 kişilik bir katılım
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
HID/AIDS etkinliklerinde planladığımız amaç, bu sene AIDS in ne olduğunu anlatmak değil de nasıl empati kurmamız gerektiğini vurgulamaktı. Organ Bağışı Panelimizin amacı ise hem tıp öğrencilerine farklı bir bakış açısı kazandırmak hem de bu konunun önemi hakkında alanında deneyimli kişilerle sohbet etme ve bilgi alma şansı yakalamktı. Etkinliğin sonunda organ bağışı kartı dolumu da yapıldı.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
AIDS etkinliklerini gerçekleştirdiğimiz hedef kitlemiz bu konuda en çok bilgilenmesi gerektiğini düşündüğümüz grup yani üniversite öğrencileriydi. Kendi üniversite öğrencilerimize ulaşmak istedik. Organ Bağışı Panelinde ise ulaşmak istediğimiz hedef kitle tıp fakültesi öğrencileriydi.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
AIDS etkinlikleri için; broşür(geçen seneden elimizde kalanları kullandık ve Pozitif Yaşam Derneği'nden temin ettik), kurdele (geçen senekileri kullandık), afiş (kulüp bütçesiyle bastırdık), prezervatif(geçen seneden kalanları ve yine derneğin bize gönderdikleri), sergi fotoğrafları, sticker (kulüp bütçesi)
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
hayır
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Okul sekreterliğimizle iletişim halindeydik ve genel olarak onlar yardımcı oldu. AIDS etkinliklerinde ise Dekanımızın yardımları çok fazla oldu.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Etkinliklerimizde vermek istenilen mesajlar ve ulaşılmak istenilen amaca ulaşıldığını düşünüyorum. Bunun olmasına en çok da planlı hareket edişimizin yarar sağladığını düşünüyorum. Akran Eğitimimiz çok interaktif ve eğlenceli geçti herkes için faydalı olduğunu düşünüyorum. The Broken Heart, gerçekten de konuyla ilgili farklı ve önemli bir bakış açısı sunuyor. Kaliteli bir filmdi. Filmin sonunda interaktif bir tartışma ortamı da gerçekleştirdik. Melahat Okuyan, Türkiye'deki ilk AIDS Mücadele Vakfını kuran çok değerli bir insan. 94 yaşında olmasına rağmen çok dinçti ve konferansa katılan herkesin kafasına kazındığını ve çok önemli etkisinin olduğunı düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz panel ise Ege Üniversitesi'nden 2 öğretim üyesi ve Pozitif-iz Derneği üyesi katılımıyla çok etkileyiciydi. Standımız 4 gün boyunca açık kaldı. Ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmaya çalıştık fakat yine de öğrencilerin ilgisi bir miktar düşüktü. Organ Bağışı Panelinde ise amaçladığımız şekilde gerçekleşen çok güzel bir panel gerçekleştirdik.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Çözümleyemediğimiz bir sorun var ki etkinliklere katılım hem okul hem de fakülte çağında çok düşük. Okuldaki bütün öğrencilere açtığımız etkinlikler okul öğrencilerin ilgisini pek çekemiyor ve katılım düşük oluyor. Fakültemizde ise sayımız az olduğu için katılım yine düşük oluyor.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Bir sorun yaşanmadı.
Gelecek ay için planlananlar:: 
sınav haftası ve verilen ödev yoğunluğundan dolayı aynı zamanda tatilden dolayı bir plan yapamadık.
Özeleştiri:: 
Düşmüş olan motivasyonum bölge toplantısıyla beraber arttı, diğer portakallarla beraber olmak çok güzeldi. İkinci dönem bomba gibi olacağımıza inanıyorum. Onun dışında Sınav ve ödev yoğunluğumdan dolayı rapor yazmayı unutmuşum fark ettiğim an yazmaya başladım ama unuttuğum için mutsuzum :( Ayrıca ayarlayabilir miydim bilmiyorum ama kampa katılamayacağım için de çok üzgünüm, hem asistanlarımın hem de benim finalimiz 22 Ocak'ta. Kamp tarihi bizi çok üzdü :(
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Her şey için çok teşekkürleer:))