Kahramanmaraş Sütçü İmam,Ekim,2016

Adınız ve Soyadınız: 
ZEHRA TUNÇ
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Yerel birlik olarak TURKMSİC tanıtım ve tanışma yemeği düzenledik.6 kişiden oluşan halk sağlığı takımımı kurdum ve meme kanseri farkındalık etkinliği yaptık.⁠⁠⁠⁠
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
05535097073
E-posta adresiniz: 
zehratnc45@gmail.com
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
*SCOPH ekibini kurmak *Meme kanseri farkındalık etkinliğini yapmak
Yerel Birliğiniz: 
Kahramanmaraş Sütçü İmam TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
1.TurkMSIC Tanıtım ve Tanışma Yemeği,Globus Patisserie,1 Ekim,115 kişi katıldı.Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği,Aşağı Mülk ve Sarıl köyleri,30 Ekim,31 kişi görev aldı.
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Düzenlediğimiz tanışma ve tanıtım yemeği ile amacımız üniversitemizde sıfırdan kurduğumuz TurkMSIC'i tüm tıp fakültesi öğrenci ve hocalarına tanıtmak.Meme kanseri farkındalık etkinliğinde ise amacımız sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan haftada bir saat aile hekiminin geldiği ücra köylerde meme kanserine farkındalık yaratmak ve evde kendi kendini muayene konusunda köy halkını bilinçlendirmekti.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Etkinliğin hedef kitlesi bilgilendirme yapılan çoğunluğu 20-65 yaş aralığında olan 152 kadın ve yine aynı yaş aralığında meme muayenesi yapılan kadın sayısı da 54'tür.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Broşür,afiş,pembe kurdela,meme maketi,slogan çerçeve,balon.Materyallerimizi il halk sağlığı müdürlüğünden temin ettik.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
*Yrd.Doç.Dr.Ayşegül Erdoğan,ayseguldr@hotmail.com *Kahramnamaraş İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Ketem Birimi,tel no:03442251610
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Etkinlik öncesinde basın yardımı almadık fakat etkinliklik sırasında yerel bir haber sitesinden görevliler vardı ve etkinliğimizi sitelerinde duyurdular.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Öncelikle fakültemiz öğretim görevlilerinde Ayşegül Erdoğan ile iletişime geçtik. Kendisi bizim etkinlik fikrimizi duyunca yardımcı olarak bizi Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne yönlendirdi. Müdürlük de bize olumlu geri dönütlerde bulundu ve bize KETEM aracılığıyla eğitim verdi. İl Halk Sağlığından alıdığımız gerekli izin belgelerini de fakültemizin SKS birimine teslim ettik.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Etkinliğimiz için ilk olarak il halk sağlığı KETEM birimi sorumlu hekimi Dr.Süleyman Konuş tarafından eğitimimizi aldık.Aldığımız eğitim doğrultusunda Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Aşağı Mülk ve Sarıl köylerine gittik.Orada özellikle 20-65 yaş aralığında ki yaklaşık 152 kadına meme kanserine farkındalık yaratmak için hem broşür dağıttık hem de evde kendi kendilerini nasıl muayene edebilecekleri konusunda bilgilendirme yaptık.Ayrıca bu etkinlik kapsamında yaklaşık 31 kişi den oluşan etkinlik ekibimizden bulunduğumuz yerin sosyo-kültürel özelliklerini de göz önüne alarak erkek üyelerimiz dışında ki 23 üyemiz il halk sağlığı KETEM biriminin bize tahsis ettiği sağlıklı yaşam aracı içerisinde 54 kadına meme muayenesi yaptı.Yapılan meme muayenesi sonucunda 9 kadın ilçe merkezinde gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Öncelikle gittiğimiz köylerde nüfusun azlığı ve o gün iki köyde de düğün olmasından dolayı katılım konusunda sıkıntı yaşadık biz de çözümü düğünün olduğu meydanın yakınında etkinliğimizi gerçekleştirerek çözdük.Ayrıca köydeki kadınlar meme muayenesi konusunda biraz çekindiler.Biz de onlara yaptığımız etkinliğin onlar için amaçlarını tatlı dille daha detaylı anlattık ve çabalarımız sonucu bir çok kişiyi ikna ettik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Halk sağlığından gördüğümüz destek kadar üniversitemizden ve hocalarımızdan gerekli desteği göremiyoruz.
Gelecek ay için planlananlar:: 
İl Halk Sağlığı ile birlikte Diyabet Etkinliği
Özeleştiri:: 
Etkinlik öncesi ya da sırasında her şey kusursuz olsun istiyorum ve tabiki de öyle olmuyor :)Ben de doğal olarak stres olup zaman zaman sinirleniyorum.Bu konuda kendimi biraz dinginlemem lazım.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Üniversitemizde TurkMSIC ilk defa kurulduğu için ve yerelimizin de ilk LPO'su ben olduğum için etkinlik yapma konusunda çok hevesli ve istekliyim.Özellikle Whatsapp grubunda paylaştığım etkinliklerde daha çok destek görmek isterim:)