Marmara, Ekim, 2016

Adınız ve Soyadınız: 
Sinem Küçüközer
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
29 kişiden oluşan halk sağlığı takımımı kurdum. 4 adet etkinliklerle ilgili çalışma kolu toplantısı yaptım. Kampüste LÖSEV etkinliği yapıldı. Bu etkinlikte lösemi ve LÖSEV tanıtıldı. Katılımcıların tümü konferans sonunda LÖSEV gönüllüsü oldu. Ayrıca konferansla aynı süre içerisinde açtığımız LÖSEV standında toplanan miktar LÖSEV'e Marmara TÖB adına bağışlandı. SCORA ile meme kanseri bilgilendirme ve kendi kendine muayene eğitimleri verildi.
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
05312874290
E-posta adresiniz: 
sinemkucukozer@hotmail.com
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
Halk sağlığı takımının kuruluşu, meme kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak.
Yerel Birliğiniz: 
Marmara TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
Kampüste LÖSEV/Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü Tıp Fakültesi/21.10.2016, görev alan kişi sayısı:3 Meme Kanseri Bilgilendirme Eğitimi/Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü Tıp Fakültesi/27.10.2016, görev alan kişi sayısı:2
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Kampüste LÖSEV etkinliğini yapmamızın amacı LÖSEV'i ve lösemiyi insanlara tanıtmak ve lösemili hastalar için yapabilecekleri hakkında katılımcıları bilinçlendirmekti. Meme kanseri bilgilendirme ve kendi kendine muayene eğitimini ise ülkemizde ve dünyada kadınların yakalandığı kanserler arasında 1. sırada olduğundan ve ekim ayı da meme kanseri farkındalık ayı olduğundan bütün katılımcılara açık bir şekilde gerçekleştirdik. Bu etkinlikte katılımcıları kanser hakkında bilinçlendirmeyi ve katılımcıların hem kendilerinde hem de yakın çevrelerinde meme kanserini erken safhada yakalayabilmelerini amaçladık.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Kampüste LÖSEV: Tıp Fakültesi Öğrencileri, 40 kişi Meme Kanseri Bilgilendirme Eğitimi: Tıp Fakültesi Öğrencileri, 26 kişi
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
LÖSEV standı için gerekli materyalleri LÖSEV gönderdi. Meme kanseri bilinçlendirme etkinliğinde ise katılımcılarımıza pembe kurdele, broşür, süt ve kek dağıttık; bu malzemeleri de eğitimi veren hocamız karşıladı. Etkinliklerin duyurusu için bastırdığımız afişleri kulüp bütçesinden karşıladık.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
LÖSEV Ön Halkla İlişkiler - Zeynep Demir - zdemir@losev.org.tr MEMEDER Başkan Yardımcısı - Doç. Dr. Nilüfer Özaydın - nozaydin@gmail.com
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Hayır.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Etkinliği anlatan dilekçe ve SKS etkinlik başvuru formunu dekanlığa bıraktık. Dekanlıkta imzadan geçerek öğrenci işlerine gitti. Öğrenci işleri üst yazı ile rektörlüğe gönderdi. Rektörlük gelen evraktan izinlerimiz SKS Daire Başkanlığına ulaştı. Ayrıca stand izni için LÖSEV antetli kağıda ayrıntılı olarak isteklerini açıklayan bir dilekçe yazıp rektörlüğe gönderdi.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Kampüste LÖSEV etkinliğinde standda duran iki arkadaşımız vardı. Onlar konferans esnasında satış yaptılar. Konferansta LÖSEV'den gelen Zeynep Hanım bizlere lösemiyi anlatıp LÖSEV gönüllülerinin neler yapabildiklerinden ve geçen yıl Ankara'da açılan LÖSANTE'den bahsetti. Etkinlik sonunda katılımcıların hepsi gönüllü olmak istedi. Meme taraması etkinliğinde Doç. Dr. Nilüfer Özaydın hocamız bize önce meme kanserini vakalar ve dünya verileri üzerinden anlattı. Eğitimin ikinci oturumunda maketler üzerinde katılımcılarımızın hepsi meme taraması yaptı. Katılımcıların hepsinin meme taramasını öğrenerek ayrılmasının üstünde duruldu.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Yazı işlerinden öğrenci işlerine gitmesi gereken dilekçeleri idari amir alıp kendi dosyasına koyduğu için izinler SKS'ye 2 hafta boyunca gitmedi ve etkinlik izni son gün geldi:) SKS LÖSEV'in yazdığı dilekçeyi birkaç kez beğenmediği için stand iznini de son anda alabildik hatta stand izninin çıkacağından umudu kestikleri için standda satılacakların olduğu koliyi son gün yolladılar bu da yetmezmiş gibi kargo şirketi koliyi kaybetti ve Zeynep Hanım konuşmaya gelirken yanında getirebildiği kadar malzeme getirdi.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Diyabet etkinliğinin bilimsel araştırmaya dönüşebilmesi için etik kurulu ile görüştüğümde araştırmanın başında uzman birinin olması gerektiği söylendi. Hazirandan beri diyabet etkinliği için görüştüğüm endokrinden hocamıza tekrar mail attım bu konu ile ilgili ve geri dönüş yapmadı. 26 Ekimde Halk Sağlığı ile görüştüğümde yarın gel hallederiz dediler. O gün okulumuzdaki etik kurulu için belgeleri araştırmaya başladım ve kasım ayı için son başvurunun 26 Ekim olduğunu öğrendim.:(
Gelecek ay için planlananlar:: 
Diyabet eğitimi, diyabet saha çalışması, hasta ve hekim hakları konulu konferans
Özeleştiri:: 
Keşke bu kadar çok asistan almasaydım.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Her sorunumuza geri döndüğünüz için teşekkürler.:)