Okan TÖB, Kasım, 2017

Adınız ve Soyadınız: 
Dilara AKDAĞ
Bu ay içinde neler yaptınız?: 
Bu ay, asistan-direktör toplantılarımızı verimli bir şekilde gerçekleştirdik. Okan SCOPH ekibi olarak, etkinlik öncesi eğitimlerimizi okulumuz öğretim üyelerinden almakla birlikte ilk olarak KOAH etkinliğimizi gerçekleştirdik. Okulumuzun Yaşam Merkezinde Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığımız panomuzdan ve broşürlerimizden yararlanarak Türk ve yabancı arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Etkinliğimizi daha etkin hale getirebilmek adına etkinliğe dair maketler hazırlayarak standımıza dikkat çekebildik. Toplantılarımız doğrultusunda bu ay Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili okulumuzun Yaşam Merkezinde, pano eşliğinde standımızı açtık. 2 dilde, Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığımız pano ve broşürlerimizle birlikte yabancı arkadaşlarımıza da ulaşmayı amaçladık. Etkinliğimize dikkat çekmek adına hazırladığımız 3 boyutlu ilaç kutusu, hap, iğne maketlerimiz ile standımızı renklendirdik. Etkinliğimizi ziyaret eden arkadaşlarımızı bilgilendirdikten sonra, bilgileri broşürlerimizi de vererek destekledik.
Ay: 
Kasım
Yıl: 
2017
Telefon Numaranız: 
0541 201 79 44
E-posta adresiniz: 
dilaraakdaag16@gmail.com
Bu ay içerisinde hedeflenenler?: 
Bu ay içinde gerçekleştirdiğimiz asistan- direktör toplantılarımız kadar yeterli sayıda toplantı gerçekleştirmeyi gelecek ay için de planlıyoruz. Ekim ayında planladığımız üzere bu ay; Diyabet, KOAH, Akılcı İlaç Kullanımı olmak üzere 3 etkinliği gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. KOAH etkinliği düzenlemeyi düşünmemizin nedeni çevremizdekileri KOAH ile ilgili bilgilendirip, sigara kullanımı nedenli KOAH hastası sayısını farkındalık yaratarak düşürmek. Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili etkinliği gerçekleştirmek istememizin nedeni ise toplantılarımızda konuştuklarımız doğrultusunda etrafımızda ilaç kullanımı konusunda çok büyük hataların olduğuna karar verdik, ilaç kullanımı hatası ölüme kadar gidebileceği için bu konunun değinilmesi gereken konulardan biri olduğunu düşündük. Diyabet etkinliğini saha etkinliği olarak yapmayı planladık. Üsküdar Meydanında açlık kan şekeri ve tansiyon ölçümü ile birlikte bilgiilendirme yapmak bu ayki hedeflerimiz arasında.
Yerel Birliğiniz: 
Okan Üniversitesi TÖB
Ay içerisinde yaptığınız etkinliklerin isimleri/yerleri/tarihleri ve görev alan kişi sayısı: 
1- KOAH Farkındalığı Etkinliği , Okan Üniversitesi Yaşam Merkezi , 17 Kasım 2017 , LPO ve 14 Asistan 2-Akılcı İlaç Kullanımı Bilglendirmesi , Okan Üniversitesi Yaşam Merkezi , 30 Kasım 2017 , LPO ve14 Asistan
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Yaptığımız bu etkinliklerdeki asıl amacımız halkı bilinçlendirerek halk sağlığına katkıda bulunabilmek, yukarı çekebilmek.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Bu ayki etkinliklerimizi okulumuzda gerçekleştirdiğimiz için hedef kitlemiz genel olarak üniversite öğrencileriydi.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Etkinliklerimiz için yararlandığımız materyaller: konuya özel olarak tasarlanan maketler (sigara, akciğer, iğne, hap, ilaç kutusu), broşürler, afişler, pano materyalleri. Etkinliğimiz için hazırladığımız broşürleri ve etkinlik öncesi etkinliğin tanıtımı adına hazırladığımız afişleri, pano materyallerimizi; okulumuzun tıp fakültesi desteği ile temin ettik. SCOPH ekibi olarak etkinliğe renk katmak adına kendi ellerimizle konulara yönelik maketler oluşturduk.
Etkinliklerde beraber çalıştığınız kişiler/kuruluşlar ve iletişim bilgileri:: 
Etkinliklerimizi okulumuzda gerçekleştirdiğimiz için Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın desteğiyle çalışmalarımızı yürüttük. Okulumuzun Radyo ve Televizyon Bölümünden gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte çalışarak röportaj çekimi gerçekleştirdik.
Etkinlikler için basın yardımı aldınız mı? : 
Etkinliğimizi Sosyal Medya'ya taşımak adına Okan Üniversitesi Radyo Televizyon Fakültesinde eğitim gören arkadaşlarımızdan yardım alarak etkinlik röportajımızı gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz röportaj arkadaşlarımız tarafından Youtube kanalımıza yüklenmek üzere düzenlendi.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Etkinliklerimizin izinlerini Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Öğrenci Dekanlığından aldık.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Gerçekleştirdiğimiz KOAH etkinliğimiz sonrasında bilgilendirdiğimiz insanları özellikle sigara kullanımı konusunda etkilediğimizi düşünüyoruz. Akılcı İlaç Kullanımı hayatımızın içinde fazlasıyla yer teşkil ettiği için bilgilendirdiğimiz insanlar tarafından tam olarak anlaşılıp, ilaç kullanımı konusunda ciddi düzelmeler olacağı konusunda geri dönütler aldık.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Etkinliklerimizin eğitimlerinin verileceği saati ve tarihi; ,öğretmenlerimizin yoğunluğu ve öğrencilerin ders programı yoğunluğu nedeniyle kesinleştiremediğimiz için zorlandık. Gerçekleştirmeyi planladığımız Diyabet saha etkinliğinin eğitim tarihi ve saatinde sıkıntı çıkmasıyla birlikte etkinliğimizi erteledik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Etkinlikler dışında herhangi bir zorluk yaşanmadı.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Gelecek ay Anne ve Çocuk Sağlığı konusuna değinmeyi planlıyoruz. Çocuk psikolojisi üzerine de etkinlik yapılmasının çok gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özeleştiri:: 
Etkinliklerimizde, insanlarımızı farkındalığa yönlendirmek adına etkileyici ve farklı materyaller kullanmayı hedefliyoruz.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Bir sonraki etkinliklerimizde görüşmek üzere :)