Trakya TÖB, Kasım, 2020

4- Adınız ve Soyadınız: 
Betül Aydın
1- Yerel Birlik: 
Trakya TÖB
2- Ay: 
Kasım
3- Yıl: 
2020
5- E Posta Adresi: 
aydinn.betul@outlook.com
6- Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Bu ay içinde ilk olarak Bir Organ Bir Hayat etkinliğimizi düzenledik. Katılımcımız Ahu Hanım bize oğlu Kartal'ın yaşadığı zorlu kalp nakli sürecini anlattı. Etkinlik duygusal olduğu gibi organ bağışı açısından çok da teşvik ediciydi.Daha sonra Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı takımıyla ortak olarak Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliğini Gerçekleştirdik. Prostat kanserinde yürüyüşün önemini vurgulamak adına da maskelerimize bıyık çizerek Bıyıklı Yürüyüş Challenge yaptık. Yerel Birlik Tanışma Toplantımızı da gerçekleştirdik. Çeşitli oyunlar oynayıp çalışma kollarımızı tanıtacak sunumlar yaparak hem çok eğlendik, hem de yerelimizle kaynaşmış olduk. Henüz yapmayan herkese tavsiye ediyorum. Son olarak da takımımla toplantılarımızı devam ettirdik, bilgi alışverişinde bulunduk, keyifli ve verimli bir aydı.
7.1- Etkinliklerinizin amaç ve hedeflerini açıklayınız : 
1-Bir Organ Bir Hayat Etkinliğimizde amacımız Türkiyede yapılan organ bağışının azlığını vurgulamak, bu durumun organ bağışı bekleyen ailelerin hayatını nasıl etkilediğini göstermekti. Organ bağışının önemini vurgulamayı hedefledik. Ayrıca Kartal'ın mucize dolu hikayesini herkese sunmak istedik. 2-Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliğinde amacımız insanları bu konuyla ilgili bilgilendirmek, tanı yollarını ve nerelere başvurabileceklerini öğrenmelerini sağlayabilmekti. Ayrıca daha fazla tıp öğrencilerine yönelik olduğu için etkinliğimiz daha kapsamlı bilgiler içeriyordu. Meme ve Prostat Kanserini aynı anda sunarak da daha kapsamlı olmasını amaçladık. Aynı zamanda sonunda saha çalışmasıymış gibi soracağımız sorularla interaktifleştirmeyi hedefledik.
7.2- Etkinliklerinizin hedef kitlesi kimlerdi ? Belirttiğiniz hedef grubun özelliklerini taşıyan kaç kişiye ulaştınız ?: 
1-Bir Organ Bir Hayat Etkinliğimizde hedefimiz katılan tıp öğrencileri ve onların ulaşıp anlatabileceği herkesti aslında. Etkinliğin sonunda dinleyen kişi etkinlikten başka tanıdıklarına bahsedip organ bağışının önemini vurgulaması bile bizim hedefimize ulaşabildiğimizi gösterir. İlk hedef grubumuzdan yaklaşık 46 kişiye ulaştık. Umuyoruz ki onlar da çevrelerine ulaştırabilmişlerdir. 2-Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliğimizin hedef kitlesi de yine aynı şekilde ağırlıklı katılımcımız olan tıp öğrencileri ve onların ulaşabileceği insanlardı. Yaklaşık 60 kişiye ulaşabildik.
7.3-Etkinlikleriniz sonucunda ortaya çıkan çıktı/çıktılar (Video,bilgilendirme görseli,kitapçık vs.) var mıdır? Varsa nelerdir ?: 
2 etkinliğinde drive'ımızda videosu var. Ayrıca hem organ bağışı hem de meme kanseri ve prostat kanseriyle ilgili afiş, post hazırladık.
7.4- Benzer bir etkinlik gerçekleştirecek olan LPO’larımıza tavsiyeleriniz nelerdir ?: 
1-Bir Organ Bir Hayat etkinliğimizle ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Böyle bir etkinlik gerçekletirmeyi düşünürseniz katılımcımız Ahu Kahraman Yıldırım'a (müzisyenanne) ulaşabilirsiniz. Kendisi maile hemen geri dönüyor. Ayrıca katılımcımızın sosyal medya takipçisi çok fazlaydı. Şuan etkinliği tekrar gerçekleştirecek olsam ondan da etkinliği paylaşmasını isterdim. Daha fazla katılımcımız olabilirdi.Tavsiye olarak bunları söyleyebilirim. 2-Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliğiyle ilgili vereceğim tavsiye ikili etkinlerdeki süre sıkıntısıyla ilgili olabilir. 2 katılımcıya da kesinlikle belirgin bir süre verilmeli bence. Bir de online saha kısmını eğer breakout roomlara ayırabiliyorsanız o şekilde yapmanızı tavsiye ederim.
9- Bu ay takımınızla olan iletişiminiz nasıldı, bu iletişimi geliştirmek için neler yaptınız ?: 
Takımımla yavaş yavaş birbirimize daha çok ısındığımızı düşünüyorum. Bu ay daha samimi olabilmemiz dışında aramızda güzel bilgi alışverişleri gerçekleştirdik. 2 kez toplantı yaptık ve buna ek olarak da yerel birlik toplantısına girdik. Toplantı sonlarında oynadığımız oyunların onlarla iletişimimi güçlendirdiğini düşünüyorum. Ayrıca toplantılarda onların fikirlerini söylemesine alan verip onlara görev dağıtıyorum. Bu da motivasyonlarını arttırdığından dolayı iletişimimizi güçlendiriyor. Toplantı sıklığını arttırıp etkinlikler sonrası geri bildirim almam da iletişimimizi güçlendiriyor. Arada onlarla birebir sohbetler kurup moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaya çalışıyorum.
10- Bu ayki motivasyonunuzu (dilerseniz sebebi ile birlikte) 10 üzerinden puanlayınız.: 
Bu ayki motivasyonuma 9 verebilirim. Sınav öncesi yaşadığım gerginli bir miktar düşmesinde etkiledi. Onun dışında etkinliklerimizi daha geniş bir kitleye duyurabilmeyi hedefliyorum. Katılımın isteğimizden bir tık az olması da biraz demoralize eden bir durum. Yine de takımım adına üretici olduğum bir aydı diye düşünüyorum. Ayrıca katıldığım ulusallar, toplantılar motivasyonumu aşırı yükseltiyor. Ayrıldığımız 4.gruptanda çok memnunum. İletişimimizin çok güzel olduğunu düşünüyorum.
11- Gelecek ayki planlarınız nelerdir ?: 
Gelecek ay diyabetle ilgili röportajımızı yükleyeceğiz. Sağlıklı hareket etmeye vurgulayacağımız bir etkinlik gerçekleştirmek istiyoruz. Takım olarak da daha güzel gitmesi için bazı kitap okuma veya film izleme gibi etkinlikler gerçekleştirmeyi düşünüyorum.
12- Ulusal Halk Sağlığı Takımı ile iletişiminizi değerlendiriniz ? : 
Ulusal Halk Sağlığıyla iletişimimin güzel olduğunu söyleyebilirim. Özellikle 4.Grup sorumlusu olduğundan dolayı Elif'le iletişimimiz daha fazlaydı ve hep ilgilendiği için ona çok teşekkür etmek istiyorum. Bizi dinleyip çok güzel fikirler edinmemizi sağladı, aynı zamanda da hep destekçimiz oldu.
13- Ulusal Halk Sağlığı Takımı’nın bu ay gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili geri bildirimleriniz nelerdir ?: 
Yaz Okulu'nun kapsamı ve interaktifliği kesinlikle çok güzeldi. LPO olarak kendimi bir adım ileri götürmeme çok yardımcı oldu. Ulusal takımımızı da daha iyi tanımamızı sağladı ve iletişimi arttırdı. Asistanlarımdan da aynı şekilde çok olumlu dönüşler aldım. Sosyal kısmı da kesinlikle çok güzeldi her ne kadar internet sıkıntısından dolayı çok fazla katılımda bulunamasam da.
14- Eklemek istedikleriniz ?: 
Okuduğunuz ve emekleriniz için teşekkürler. Kalan zamanları da çok güzel geçirmemizi diliyorum :)
8- Bu ay içerisinde hangi zorluklarla karşılaştınız ? Bu zorluklarla nasıl başa çıktınız ?: 
Bu ay içerisinde etkinlik öncesi üstünden geldiğim bazı teknik sorunlar yaşadım. İlk etkinliğimiz tam başlayacağı sırasında zoom linkimiz açılmadı ve baştan oluşturmamız gerekti. Bu durum beni gerse de yine de ulaşabileceğimiz kişilere bir şekilde ulaştık. Ayrıca ulusal etkinliklerin sınav tarihime çok yakın gelmesi benim için biraz negatif bir durumdu. Sonrasında zamanımı güzel planlayıp üstesinden geldim diyebilirim. Motivasyonumu hep yüksek tutmaya çalıştım.
7- UYARI: 7.1, 7.2, 7.3 ve 7.4 sorularını gerçekleştirdiğiniz etkinlikleri 1-2-3 formatında numaralandırarak cevaplandırınız.: 
Okudum,onaylıyorum.