SCOPH Blog

14 Kasım Dünya Diyabet Günü - Gözler Diyabetin Üzerinde

Merhaba Sevgili Halk Sağlığı Kahramanları,

Yarın hep beraber 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde, farkındalığı arttırmak için sosyal medyada #kontrolümdesinşekerim ve #gozlerdiyabette diyoruz!

Ayrıca Diyabet ve sorunları konusuna da dikkat çekmek amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü'nün Mavi Halka şeklinde bir amblemi bulunuyor. Mavi renk, umudu; halka da birliği temsil ediyor. Siz de fotoğraflarınıza bu mavi halkayı ekleyerek destek olabilirsiniz.

Android için > https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idf.wdd
IOS için > https://itunes.apple.com/us/app/world-diabetes-day/id891700278?ls=1&mt=8

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan biyokimyacı Fredrick BANTİG’in doğum yıl dönümü anısına her yıl 14 Kasım’da “Dünya Diyabet Günü” olarak düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

2016 yılının teması “Gözler Diyabetin Üzerinde” olarak belirlenmiş olup; bu konuda çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.
Şeker hastalığından korunmak için; hareketli yaşam tarzını benimsemek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki; şeker hastalığını kontrol altına almanın ilk adımı onu öğrenmektir.

Ailenizin NPO'su
Kaan DURMUŞ

SCOPH Küçük Çalışma Grubu Aktivite Koordinatörleri Belli Oldu!

Merhaba Değerli Türk Tıp Öğrencileri Birliği Gönüllüleri, '16-'17 Dönemi Halk Sağlığı Çalışma Kolu KÇG başvurularını değerlendirmiş bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi bu sene Halk Sağlığı Ulusal Takımı olarak aldığımız karar gereğince sorunu benimsemek adına Küçük Çalışma Gruplarının temalarını siz gönüllülerimiz belirlediniz. Bu yeni uygulamanın hem SCOPH hem de Türk Tıp Öğrencileri Birliği içerisinde verimli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Küçük Çalışma Gruplarının Aktivite Koordinatörleri aşağıdaki gibidir: Halil METİN - Nadir Hastalıklar Selin SALICI - Benim Dünyan Utku ARSLAN - Skolyoz Küçük Çalışma Grupları, ekip ruhuyla hareket ederek güncel Halk Sağlığı problemlerini masaya yatırdığımız topluluklardır. Belirlenen bir konu veya sorun üzerine bir takım oluşturulur ve bu takım belirlenen zaman zarfında ekip halinde çalışarak çıktılar elde eder. Bu çıktılar bir görüş bildirisi, bilimsel araştırma, saha çalışması, rapor, proje vb. olabilir. Her türlü sorunuzda Halk Sağlığı Ulusal Takımına ulaşabilirsiniz. Kaan DURMUŞ Ulusal Halk Sağlığı Direktörü  | npo@turkmsic.net Türk Tıp Öğrencileri Birliği | TurkMSIC www.turkmsic.net