Cerrahpaşa, Ekim, 2016

Adınız ve Soyadınız: 
Aslı Ece Soykut
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Hedeflediklerimizi yaptık. 51 kişilik başvuru arasında 27 kişilik kocaman bir takım oluşturdum kendime. ilk önce onlarla tanışma toplantısı yaptık ve hemen görev dağılımına başladık. meme kanseri eğitimi verdik önce ve sonrasında yüksek katılımlı saha çalışmamız oldu.
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
05375262096
E-posta adresiniz: 
ecesoykut@hotmail.com
Yerel Birliğiniz: 
İstanbul Cerrahpaşa TÖB
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Her sene düzenlediğimiz Meme ve Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliğimizi bu sene de iki aşamalı olarak gerçekleştirdik. İlk aşamada 24 Ekim'de meme ve prostat kanseri hakkında Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Eğitim Koordinatörümüz Can Öncüler tarafından birlik gönüllülerimize saha çalışması için gerekli eğitim verildi. Saha çalışmamızı 31 Ekim günü okulumuzun hedef kitle açısından en kalabalık yeri olan dahiliye binası önünde gerçekleştirdik. 66 gönüllümüzle dönüşümlü olarak hastane içi ve çevresinde insanlara meme ve prostat kanseriyle ilgili bilinmesi gereken hayat kurtarıcı bilgileri anlatarak broşür dağıttık. Etkinliği gerçekleştirme amacımız erken teşhisin zahmetsiz ve hayat kurtarıcı olduğu bu iki yaygın görülen kanser türü ile ilgili insanlarda farkındalık yaratıp rutin kontrollerini yaptırmalarını sağlamaktı.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
30 yaş üzeri kadınlar ve 45yaş üzeri erkekler hedefimiz oldu. Yaklaşık 800 katılımcımızı bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Etkinliğin hazırlık aşamasında ekibimle beraber çok verimli çalıştığımızı düşünüyorum. Çeşitli vakıflara ve kurumlara mail ve telefon yoluyla ulaşmaya çalıştık ve broşür, maket ve eğitimci talep ettik. yaklaşık 5-6 kurumdan geri dönüş aldık ve fazlasıyla broşürümüz olmuş oldu. cidden isteyince olabiliyormuş bunu anladık. hala arta kalan birbirinden farklı 1 kocaman koli broşürümüz var. onları da başka etkinliklerimizde değerlendirmeyi düşünüyoruz.z
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
hayır
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
dekanlık izin formunu doldurduk ve hem izin hem de masa ve sandalye talep ettik.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Meme kanseri için: İnsanlarda kendi kendine meme muayanesini her ay düzenli olarak yapma ve senede bir mamagrofi bilinci oluşturmayı bekledik ve aldığımız dönütler başarılı olduğumuza yönelikti. Prostat kanseri için: PSA testinin önemini ve her sene düzenli olarak yapılmasının faydalarını anlatmaya çalıştık fakat toplumun erkek cinsel sağlık bozuklukları hakkındaki ön yargıları yüzünden yeterince başarılı olamadık.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
prostat kanseri broşürü malesef sağlayamadık ama biz kendimiz en iyi şekilde bilgilenip doğru ve faydalı aktarım yapmaya çalıştık.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
yok
Gelecek ay için planlananlar:: 
diyabet saha etkinliği ve eğitimi oyuncak ayı hastanesi etkinliği
Özeleştiri:: 
1) İlk defa bu kadar kalabalık bir toplulukla etkinlik gerçekleştirdik. Bu yüzden lokasyonların delegasyonunu sağlamak konusunda zorluklar yaşandı. 2) Prostat kanseri için yeterli sayıda broşürümüz yoktu. 3) Erkeklerin cinsel sağlık sorunlarını kendine yedirememesi ve bunun üzerine olan ön yargıları nedeniyle yeteri kadar verim alamadık. Bir dahaki etkinlikler için bu sorunların normal ve herkeste gözlenebileceği ve bu sorunların erkeklik algısına bir zarar verilmeyeceği anlatılmalı.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
teşekkür ederiz :)