Fırat TÖB Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği Raporu

Etkinlik Adı: 
Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği
Etkinliğin amaçları ve bu amaçlar doğrultusundaki Hedefler: 
Ekim ayı Meme Kanseri farkındalığı kapsamında öncelikle gerek yerelimizden gerekse diğer yerel birliklerden tıp öğrencisi arkadaşlarımızla beraber hocamızın uzman bakış açısı ile farkındalık kazanmayı amaçladık ve bu doğrultuda yaşantımızın geri kalanında olabildiğince fazla insana erken tanı için bilinç kazandırabilmeyi hedefledik.
Etkinlik kapsamındaki hedef kitlenin özellikleri nelerdi ve kaç kişiye ulaşıldı? (ulaşılan kişilerin özellikleri ile birlikte): 
Öncelik olarak pandemiden dolayı ilk basamak hedef kitlemiz öğrenci dostlarımızdı. Zoom yayınımızda 76 katılımcıyla sunumumuzu gerçekleştirdik. Devamında aldığımız kaydı sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak 2. basamakta tıp öğrencisi olsun olmasın çok daha fazla insana ulaşabilmeyi hedefliyoruz.
Etkinliğinizi hangi dış paydaş(lar)/sponsor(lar) (kişi, kurum ve kuruluş) ile gerçekleştirdiniz?: 
Herhangi bir dış paydaş ile gerçekleştirmedik. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mürşit Dinçer hocamızdan sunum için yardım aldık. Etkinliği SCORA ile ortak gerçekleştirdik.
Etkinliğinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Zoom platformu üzerinden gerçekleştirdiğimiz için herhangi bir materyal temin etmedik.
Etkinliğiniz basında yer aldı mı? Yer aldıysa linklerini yazın lütfen. : 
Yer almadı.
Etkinliğinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
İzin işlemi olmadı.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar: 
Sunum sonunda arkadaşlarımızdan çok güzel geri dönüşler aldık. Kendileri açısından verimli ve bilgilendirici bir sunum olduğunu belirttiler.
Etkinlik öncesinde, sırasında ve/veya sonrasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdi? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Afiş hazırlama uygulaması konusunda biraz zorluk yaşadık. Bunun üstesinden de SCORA direktörümüz ile bilişim ve haberleşme destek birimi direktörümüzün yardımıyla kolayca üstesinden geldik.
Sağlıklı ve Sürdürülebilir Toplantılar Kılavuzu ve Yeşil Politika kapsamında neler yaptınız? : 
Online bir etkinlik olduğu için bu kapsamda bir şey yapmamıza gerek kalmadı, içeriğe yöneldik.
Etkinlik duyurularını nasıl yaptınız (sosyal medya, wapp grubu vs) ve iyi yaptığınızı düşünüyor musunuz: 
İnstagram hesaplarımızdan afişleri paylaştık, çalışma kollarımızın ulusal whatsapp gruplarına duyuru yaptık ve yine dönem gruplarımıza duyurularda bulunduk.
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2020
Yerel Birliğiniz: 
Fırat TÖB
Adınız ve Soyadınız: 
Safa Kürşat Yatkın
Etkinliği gerçekleştirmek isteyen diğer LPO’lara öneriniz var mı?: 
Tanıtım kısmına azami dikkat göstermelerini önerebilirim. Çünkü asıl önemli olan ne kadar çok kişiye ulaşıp hayatlarına dokunabildiğimizdir. Kolaylıklar dilerim :)
Etkinlik sürdürülebilirliğini sağlamak adına neler yaptınız?: 
Meme kanseri farkındalık etkinliği zaten büyük ve kapsamlı bir etkinlik olduğu için sürdürülebilirliği bizim için önemliydi. Bu sebeple sunum sonunda kulübümüzün geleceği olan ve ileride canların emanet edileceği arkadaşlarımıza bu farkındalığın insan hayatına nasıl dokunduğundan, geçen dönemki saha etkinliğimizden ve saha etkinliklerini nasıl gerçekleştirdiğimizden örnekler vererek aktardık. Aynı zamanda yayını kaydederek ölümsüzleşmesini sağladık.
Etkinliğin daha verimli hale getirilmesi adına neler değiştirilebilirdi?: 
Belki daha fazla oturum düzenleyerek panel oluşturabilirdik. Aynı zamanda meme kanseri tanısı konmuş ve yenmiş bir bireyi davet edebilirdik. Daha etkileyici olabilirdi.