Küresel ve Acil Bir Halk Sağlığı Sorunu: Novel Coronavirus

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Ailesinin Değerli Üyeleri,Yeni yılın ilk ayını geri bıraktığımız bu günlerde sizlerin de haberlerde ve sosyal medyada sıkça gördüğünüz üzücü ve tedirgin edici bir durum ile karşı karşıyayız: Novel Coronavirus (2019-nCoV)Aralık ayının ortalarında Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ilk olarak etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları sonucu tespit edildi ve Novel Coronavirus (yeni Coronavirus anlamında) (2019-nCoV) olarak adlandırıldı.Novel Coronavirus ile ilgili önemli bilgiler:

 • Beta-coronavirüslerden olup, SARS ve MERS-CoV coronovirüsleri ile aynı ailedendir.
 • Virüsün kaynağı henüz netlik kazanmamakla birlikte vahşi bir hayvan olabileceği düşünülmektedir. Ancak, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaş bildirilmiştir.
 • Hastalığın belirtileri: Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş (38°C'den fazla), öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir. Bazı hastalarda boğaz ağrısı ve burun akıntısının da olduğu görülmüştür. 
 • Bulaş: Yeni Coronavirusun, diğer Coronaviruslar gibi solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. 
 • Korunma: Hastalıktan korunmak için bir aşı söz konusu değildir. Bu nedenle korunmada şimdilik en etkili yöntem virusla (hasta kişilerle) temas etmekten kaçınmaktır. Ayrıca temel hijyen kurallarını (el hijyenine özen göstermek, vücut sıvılarıyla temastan kaçınmak, hapşırırken ve öksürürken ağzı kapatmak) özenle uygulamak gerekmektedir.
 • Tedavi: Bugün için Coronaviruslara etkili olduğu gösterilmiş ilaç yoktur. Bu nedenle hastalara şikayetlerini azaltacak ve varsa bozulan organ fonksiyonlarını destekleyecek tedaviler verilmektedir.  

  Novel Coronavirus ile ilgili güncel durum:

 • 7.500'e yakını Çin'de olmak üzere 20 ülkede (Güneydoğu Asya ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa ve Finlandiya) vakalar görüldü.
 • Can kaybı sadece Çin'de var (170 kişi).
 • Birçok hava yolu şirketi Çin'e olan uçuşlarını askıya aldı.
 • Ülkemizde İstanbul, Nevşehir, İzmir ve Aksaray'da konu ile ilgili alarm verildi ancak yapılan tetkiklerde coronaviruse rastlanmadı.
 • İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolcular termal kameralarla kontrol edilmeye başlandı.

 Sevgili Gönüllülerimiz, çok kısa bir süre içerisinde küresel ve acil bir sağlık sorunu haline gelen Novel Coronavirus ile ilgili bilgileri çevremizdekiler ile paylaşıp doğru bilgilerin yayılmasında seferber olalım.Aşı ve ilaç çalışmalarının devam ettiği bu süreci ülkemiz ve halkımız adına en az zararla atlatmamızı temenni ediyor, incelemenizi ve yaymanızı önerdiğim kaynaklara ait linkleri aşağıda belirtiyorum.TTB ve KLİMİK'in ortak hazırladığı yazıya http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=bffe89ae-3ea2-11ea-a1a2-6d7c2a5a4754;Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bu maili hazırladığım anlarda paylaştığı bildiriye who.int/news-room/detail/30-01-2020-statement-on-the-second-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov) ve Coronavirus ile ilgili sayfasına https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 ulaşabilirsiniz.Sağlıcakla kalın...

Galeri: