Ordu TÖB,Kasım,2016

Adınız ve Soyadınız: 
Eda Nur ÇAKIR
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
Öncelikle okulumuzda saha çalışmasına katılacaklar için bir Doku ve Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı düzenledik.Sonrasında ise sahaya inerek "HAYATA BAĞIŞ" etkinliğimizi gerçekleştirdik.
Ay: 
Kasım
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
05464659150
E-posta adresiniz: 
cakiirredanur@gmail.com
Yerel Birliğiniz: 
Ordu TÖB
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Dünyada ve ülkemizde doku ile organ bağışı bekleyen hastaların sesini duyurmak ve insanları bu konuda bilinçlendirmek üzere toplanılarak bağışta bulunmak isteyenlerden bağış toplamak amaçlanmıştır.Yapacağımız saha çalışmasından önce ise halka indiğimizde onlara doğru bilgiler verebilmek adına,bu saha çalışmasına katılacak arkadaşlarımıza yönelik bir bilgilendirme konferansı verdik ki öncelikle biz bu konuyu tam anlamıyla bir kavrayabilelim.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
Konferansımız, saha çalışmasına katılacak olan tıp fakültesi öğrencilerine yönelikti.Saha çalışmamız ise 18 yaşını doldurmuş ve kendi kararlarını kendi verebilecek düzeydeki her kesimden insana yönelikti.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
Afiş,broşür ve bağış formu gerekli materyallerdi.Broşür ve afişleri Halk Sağlığı Müdürlüğü'den,hastaneden ve ulusal takımımızın gönderdiklerinin basılmış halini de Sağlık,Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'ndan temin ettik.Bağış formlarını ise hastanemizin doku ve organ bağışından sorumlu hemşiresinden temin ettik.
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
Biz çağırmamıştık lakin bizi gören gazeteciler gelip haber yapmak istediklerini belirttiler.Biz de kabul ettik ve röportaj verdik.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
Dekanlıktan ve SKS'den gerekli izinler alındı.Belediyeden de izni SKS aracılığı le aldık.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
Biz doku ve organ bağışını akıllarda en çok soru işareti yaratan iki açıdan ele almak istedik.Bunun için konferansımıza, bizlere konunun tıbbi boyutunu anlatmak üzere hastanemizin doku ve organ bağışından sorumlu hekimi Yrd.Doç.Ebru ÇANAKÇI ve dini boyutunu anlatmak üzere İlahiyat Fakültesinden Doç.Dr.Mehmet Kenan ŞAHİN hocamızı davet ettik.İki hocamızda öncelikle bizlere bu konuları anlattı ve sonra sorularımızı yanıtladı.Aralarda da doku ve organ bağışıyla ilgili kısa kısa ilgi çekici videolar izleterek konferansın sıkıcı bir hal almasını önledik.Sonrasında ise sahaya indik ve broşür dağıtımı yaparak halkı bilinçlendirdik.İnsanlardan oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaştık ve bilgilendirdiğimiz çoğu insan bağış yapmak istediğini söyledi.Onları kurduğumuz standlarımıza yönlendirerek bağış formlarını kayıtlara geçmek üzere doldurmalarını sağladık.Bağışçılarımızdan temsili bir şey olsun diye hazırladığımız "Hayata Bağış Panomuz"a birer kurdele asmalrını rica ettik ve bu pano gün sonunda dolmuştu.Gün boyunca tam 121 kişiden bağış toplayarak etkinliğimizi beklenilenin üzerinde bir ilgiyle sonlandırdık.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
Konferans başlamadan iki dakika önce ve konferans sırasında elektrikler gitti.Mucizevi bir şekilde, bir tane prizin çalıştığını farkettik.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
Danışman hocamız çok yoğun olduğu için ona ulaşmakta birazcık sıkıntı yaşadık.Lakin bunu konuşarak çözüme ulaştırdık.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Diyabet ile ilgili kısa bir eğitim ve ardından bir saha çalışması planlanıyor.
Özeleştiri:: 
İlk etkinliğim olduğu için ve kimlerden,nasıl izin almam gerektiğini tam olarak bilemediğim için birazcık stres oldum ama etkinliği başarıyla tamamlayınca her şeye,tüm zorluklara değdiğini gördüm.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
Önlüğümü giyip,sahaya inince her şeyi unutup "iyi ki.." dedim.İyi ki turuncuyum ve bu kocaman ailenin bir üyesiyim (: