SANKO TÖB, Ekim, 2016

Adınız ve Soyadınız: 
Beril BAŞ
Bu ay içerisinde neler yaptınız?: 
tanıtım toplantısının hemen sonrasında halk sağlığı ekibinin birbirini tanıması ve çalışma kolunun motivasyonunu dinç tutmak için bir tanışma toplantısı yapıldı. üni. ve hastanemiz bünyesinde sanko töb halk sağlığı ve üreme sağlığ iş birliğince meme kanserine farkındalık ve kendi kendine meme muayenesine bilinç kazandırma çalışmaları yapıldı. Gaziantep Onkoloji Hastanesi Pediatri servisine ekim ayında başladığımız düzenli ziyaretler de servisteki çocuklarla motivasyon saatleri geçirdik.
Ay: 
Ekim
Yıl: 
2016
Telefon Numaranız: 
5071216080
E-posta adresiniz: 
berilbass@gmail.com
Yerel Birliğiniz: 
Sanko TÖB
Yaptığınız bu etkinliklerin amaçları: 
Meme Kanseri Farkındalığı Etkinliğiyle hem üniversite hemde hastane de ki insanlara meme kanserinin ne olduğu ve erken teşhis için kendi kendine meme muayenesinin önemi hakkında bilinç kazandırmak. kendi kendine meme muayenesi öğretmek. onkoloji hastanesi ziyaretlerinde pediatri servisine yapacağımız ziyaretlerle oluşturacağımız motivasyon ortamının yanı sıra bu ziyaretlerin düzenli olarak gerçekleşmesinin yardımcı olduğu güven duygusuyla, hastalıkla baş ederken yalnız olmadıklarını servisteki çocuklara hissettirmek. bununla birlikte ziyaretler esnasında empoze etmeye çalışacağımız küçük bilgilerle hayat kalitelerini yükseltmeyi amaçlıyoruz.
Etkinliklerin gerçekleştirildiği hedef kitlenin özellikleri (Cinsiyet,yaş,sayı vb): 
meme kanseri farkındalığı etkinliğinde hedef kitlesi kadın yoğunlukta olmasıyla birlikte 20 yaşından büyük olan öğrenciler, öğretim üyeleri ve üniversite personeli; hastane poliklinik danışanları. 500 civarı insana ulaşıldı.
Etkinliklerinizi gerçekleştirirken kullandığınız materyaller nelerdir? Materyalleri nasıl temin ettiniz?: 
broşür, afiş, kurdele, post-it, karton, anatomik meme maketi, karton. afiş ve broşürler ulusal takımdan temin edildi. malzemelerin çoğu gönüllüler tarafından ve üniversitenin sosyal ve kurumsal hizmetler müdürlüğünce karşılandı.
Etkinlikleriniz basında yer aldı mı? : 
hayır kendi sosyal medya imkanlarımızı kullandık.
Etkinliklerinizin izin işlemlerini nasıl yürüttünüz?: 
bu ay ki 2 etkinliğimizi de kulübümüzün bağlı olduğu sosyal ve kurumsal hizmetler müdürlüğü ve dekanlıkla iletişim halinde kalarak yürüttük.
Etkinlikler kapsamında yapılanların açıklanması ve elde edilen sonuçlar:: 
meme Kanserine farkındalık etkinliği öncesinden genel cerrahi uzmanı Yrd. Doc. Dr. Erdal Uysal ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet İKİDAĞ dan eğitimler aldık. Saha etkinliğimizde Üniversitemiz de kurduğumuz stand la eş zamanlı hastaneye gönderdiğimiz 3-5 kişilik ekiplerle bilinçlendirme çalışmaları yaptık. bunun yanı sıra kafeteryamızda dağıtılan karton bardaklara yapıştırdığımız post it lerle meme kanserine dikkat çekmeye çalıştık. stand da bilgilendirme yaptığımız herkes ten akıllarında kalan ya da meme kanseri veya kendi kendine meme muayenesi hakkında düşündükleriyle ilgili küçük notları büyük karton afişimize yapıştımalarını istedik ve günün sonunda yaptığımız çalışmanın verimini ölçmüş olduk. wa durumlarında başlatığımız "parmaklarınız ucunda", "erkeklerde sanki meme yok" hareketiyle kendi kendine meme muayenesine ve erkeklerinde meme kanseri riski taşıdığı gerçeğine dikkat çekmeye çalıştık. onkoloji hastanesine yapılan ziyaretlerde 3 kişilik ekiplerimizle servise gelen çocuklarla eğlenceli zamanlar geçirerek (oyunlar kitap okuma, puzzle yapma, hamur oynama, resim yapma vb.) motivasyonlarını arttırmaya ve bu tedavi sürecinde yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalıştık ve çocuklardan, ailelerinden ve servis personelinden aldığımız geri dönüşlerle bunu başardığımızı hissettik.
Etkinliklere hazırlanırken ve etkinlik sırasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdir? Bunları nasıl çözümlediniz?: 
meme kanseri etkinliği sırasında şehrimizde yaşanan terör olayları sebebiyle çalışma yapabilecek saha bulmakta zorlandık. Üni. mize kurduğumuz stand ve üni. mizde yaptığımız çalışmalarla, hastanede yaptığımız poliklinik ziyaretleriyle bu açığı kapatmaya çalıştık. afiş ve broşürlerin formatlarını ayarlamakta sıkıntı çektiğimiz için istediğimiz kalite de baskı yapamadık. acil ihtiyacımız olduğu için kendi imkanlarımızla a4 baskısı seklinde basım yapıldı. hazırladığımız karton afişlerle bu eksiğimizi dengelemeye çalıştık. onkoloji hastanesi ziyaretlerinde her ziyaret için 3 kişi ile sınırlı bir kontenjanımız var. ilerleyen zamanlarda büyük etkinlikler ayarlayarak bu sayıyı arttırmayı amaçlıyoruz. Bu etkinliğimizde karşılaştığımız bir diğer sıkıntı da fotoğraf çekimlerinin yasak olması. yine ilerleyen zamanlarda oluşacak güven duygusuyla bu sorunun da önüne geçebilmeyi planlıyoruz.
Ay içerisinde etkinlikler dışında yaşanan zorluklar:: 
asistan seçimleri daha verimli yapabilmek için bir müddet zaman ve etkinlik geçmesini beklemek açıkçası bazı şeyleri yetiştirebilmek açısından beni zorladı.
Gelecek ay için planlananlar:: 
Gaziantep Onkoloji Hastanesi Pediatri Servisi Ziyaretleri (devam) Diyabet Etkinliği Halk Sağlığı ÇK toplantısı
Özeleştiri:: 
asistan seçmek için bu kadar beklemeye gerek yokmuş.
NPO ve Halk Sağlığı Ulusal Takımı'na mesajınız:: 
siz ne yiyip içiyonuz allesen bizede söyleyin